Szable czyli zapomniani bohaterowie polskiej wolności. Niezwykłe zbiory z kolekcji Pawła Komorowskiego zagościły w Muzeum Ziemi Lubuskiej

Jarosław Wnorowski
Jarosław Wnorowski
Dodatkowo, w ramach spotkań Studium Wiedzy o Sztuce i Historii odbył się wykład wieloletniego dyrektor i twórcy Muzeum Wojskowego w Drzonowie, dr Włodzimierza Kwaśniewicza.
Dodatkowo, w ramach spotkań Studium Wiedzy o Sztuce i Historii odbył się wykład wieloletniego dyrektor i twórcy Muzeum Wojskowego w Drzonowie, dr Włodzimierza Kwaśniewicza. Paweł Pałczyński
Z okazji Dnia Niepodległości, Muzeum Ziemi Lubuskiej przygotowało bardzo ciekawą wystawę szabli wojskowych „Zapomniani bohaterowie i ich szable” z kolekcji Pawła Komorowskiego. Dodatkowo, w ramach spotkań Studium Wiedzy o Sztuce i Historii, odbył się wykład wieloletniego dyrektor i twórcy Muzeum Wojskowego w Drzonowie - doktora Włodzimierza Kwaśniewicza.

Szable Hallera

Kurator ekspozycji wyselekcjonował dwadzieścia jeden niezwykłych szabel, które stanowiły własność osiemnastu wyjątkowych postaci z historii Polski. Imienne szable są niejako hołdem dla ludzi, którzy około sto lat temu byli ważni oraz wyjątkowo oddani Polsce. Na wystawie znajdują się także imienne szable Józefa Hallera. Świadczą o tym m.,in. charakterystyczne motywy na rękojeściach i głowniach, używanych przez generała "Błękitnej Armii".

Zasłużony leśnik i żołnierz

Właścicielem kolekcji prezentowanej w muzeum jest Paweł Komorowski.

Paweł Komorowski jest z wykształcenia leśnikiem. Pochodzi z Leszna a szkołę podstawową i liceum ogólnokształcące ukończył w Jarocinie oraz w Poznaniu. W 1975 roku podjął studia na Wydziale Leśnym Akademii Rolniczej w Poznaniu. Dyplom magistra inżyniera leśnictwa otrzymał w marcu 1980 roku. W lipcu 1980 roku rozpoczął służbę wojskową w Szkole Oficerów Rezerwy w Łodzi. Praktykę oficerską odbył w jednostce rakietowej w Skwierzynie. W kwietniu 1981 roku został promowany na pierwszy stopień oficerski — podporucznika. Po powrocie do cywila, w maju 1981 roku rozpoczął pracę na stanowisku adiunkta w Nadleśnictwie Przedborów. W lutym 1984 roku awansował na stanowisko nadleśniczego terenowego. Po reorganizacji struktur administracji leśnej, 1 października 1992 roku został specjalistą ds. użytkowania lasu. W roku następnym podjął pracę starszego specjalisty ds. nadzoru gospodarki drewnem przy RDLP w Poznaniu. W 1995 roku odszedł z szeregów administracji leśnej i rozpoczął własną działalność gospodarczą organizując Przedsiębiorstwo Prac Leśnych. Świadczył usługi dla Lasów Państwowych na terenie nadleśnictw Przedborów, Antonin, Krotoszyn, Taczanów. Będąc przedsiębiorcą angażował się w prace Stowarzyszenia Przedsiębiorców Leśnych pozostając przez trzy kadencje członkiem Zarządu Głównego tej organizacji, a od 2010 roku Przewodniczącym Naczelnego Sądu Koleżeńskiego. Obecnie, dalej prowadzi działalność gospodarczą w zakresie gospodarki leśnej. W 1999 roku z rąk Ministra Ochrony Środowiska, Zasobów Naturalnych i Leśnictwa odebrał odznakę honorową "Zasłużony dla leśnictwa", a w 2004 roku w ramach obchodów 80-lecia Lasów Państwowych, Dyrektor Generalny Lasów Państwowych za szczególne zasługi dla leśnictwa nadał mu "Kordelas Leśnika Polskiego". W 2019 roku otrzymał nagrodę imienia Witolda Hulewicza za fundamentalne albumy o dziejach szabli polskiej.

- jak podaje opis wystawy.

Jednym z elementów wieńczących wernisaż, był recital fortepianowy w sali witrażowej, z muzyką patriotyczną w wykonaniu Kamila Wrony.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo

Materiał oryginalny: Szable czyli zapomniani bohaterowie polskiej wolności. Niezwykłe zbiory z kolekcji Pawła Komorowskiego zagościły w Muzeum Ziemi Lubuskiej - Gazeta Lubuska

Wróć na naszahistoria.pl Nasza Historia