Ekstra
Magazyn
Ekstra Magazyn

Najlepsze teksty z całej Polski, w każdy piątek dla wszystkich prenumeratorów Cyfrowych. Poznaj Ekstra Magazyn

Śląsk potęgą był i basta: opowieść o księstwach, książętach i...

Czytaj dalej
Fot. fotopolska.eu
Hanna Wieczorek

Śląsk potęgą był i basta: opowieść o księstwach, książętach i...

Hanna Wieczorek

17 księstw, 6 wolnych państw stanowych, a do tego jeszcze kilkanaście państw stanowych... Nie, nie opowiadam Państwu o wielkim kraju od morza do morza. To Śląsk

Jeszcze w czasach Henryka Brodatego i jego syna Henryka Pobożnego Śląsk stanowił właściwie całość. Jego granice sięgały od Namysłowa po Krosno Odrzańskie. Jedynym wyjątkiem było nieporównywalnie mniejsze i słabsze księstwo opolsko-raciborskie, które można uznać za „przodka” Górnego Śląska. Sytuacja zmienia się w roku 1241. W bitwie z Tatarami pod Legnicą ginie Henryk Pobożny. Jego trzech synów dzieli między siebie ojcowską spuściznę. Powstaje księstwo legnickie, którym rządzi Bolesław II Rogatka, wrocławskie z Henrykiem III Białym i głogowskie - spuścizna Konrada I głogowskiego.

Wrocławska metropolia

Nie da się ukryć, że najlepiej wiodło się księstwu wrocławskiemu. Samo miasto Wrocław bardzo szybko awansowało do kategorii metropolii, oczywiście na ówczesną skalę.

W XV wieku było już niepodważalnym centrum gospodarczym i kulturalnym Śląska.

- Wynikało to z różnych przyczyn - mówi profesor Jerzy Maroń, historyk z Uniwersytetu Wrocławskiego. - Wpływ na pozycje miasta miało korzystne położenie przy węźle szlaków komunikacyjnych, który zresztą istnieje do dzisiaj. Ale też bliskość Małopolski i Wielkopolski, co było istotne, ponieważ Wrocław bogacił się nie tylko w handlu dalekosiężnym, lecz również średniodystansowym, na przykład z Poznaniem. Powiedzmy sobie od razu, że przewyższał je, był przecież w tym czasie znacznie większy niż Kraków.

Profesor wylicza dalej. Wrocław był siedzibą księstwa, które w XV wieku, po wymarciu linii Piastów wrocławskich, było bezpośrednio zależne od króla czeskiego. W takich przypadkach dziedzic korony św. Wacława ustanawiał swojego namiestnika, zwanego w ówczesnych Czechach starostą, który rządził w jego imieniu danym terenem. Takim starostą we Wrocławiu była... Rada Miejska Wrocławia. A więc Wrocław był kolektywnym namiestnikiem króla czeskiego i tak to się utrzymywało wiele setek lat, z krótkim wyjątkiem - w czasach wojny trzydziestoletniej - kiedy ukarano miasto odbierając mu tę funkcję.

Pozostało jeszcze 84% treści.

Jeżeli chcesz przeczytać ten artykuł, wykup dostęp.

Zaloguj się, by czytać artykuł w całości
  • Prenumerata cyfrowa

    Czytaj ten i wszystkie artykuły w ramach prenumeraty już od 6,15 zł miesięcznie.

    już od
    6,15
    /miesiąc
Aktywujesz kod bez rejestracji

Odblokowujesz dostęp jednorazowo, tylko na tej przeglądarce. Jeżeli chcesz w przyszłości wrócić do tego artykułu, skorzystaj z opcji aktywacji kodu z rejestracją - zarejestruj się.

Klikając w przycisk "Aktywuj kod i czytaj bez rejestracji" potwierdzam, że zapoznałem/am się z treścią informacji o zamówieniu oraz, nadto że żądam rozpoczęcia dostarczenia treści cyfrowych przed upływem terminu do odstąpienia od umowy w związku z czym utracę prawo do odstąpienia od umowy i wiem, że usługa jest odpłatna.

odzyskaj hasło

Klikając w przycisk "Aktywuj kod i zaloguj się" potwierdzam, że zapoznałem/am się z treścią informacji o zamówieniu oraz, nadto że żądam rozpoczęcia dostarczenia treści cyfrowych przed upływem terminu do odstąpienia od umowy w związku z czym utracę prawo do odstąpienia od umowy i wiem, że usługa jest odpłatna.

Aby móc przetwarzać Twoje dane osobowe w postaci adresu e-mail dla celów przedstawiania informacji handlowych na temat naszych towarów lub usług za pośrednictwem środków komunikacji elektronicznej, prosimy Cię o wyrażenie poniżej wskazanych zgód.

Pamiętaj, w każdej chwili możesz cofnąć zgodę na przetwarzanie Twoich danych osobowych. Cofnięcie zgody nie wpłynie jednak na zgodność z prawem przetwarzania przez nas Twoich danych osobowych przed wycofaniem zgody. Szczegóły dotyczące zgody, w tym jej wycofania, znajdziesz w naszej Polityce Prywatności oraz w swoim profilu.

Administratorem Twoich danych osobowych jest spółka Polska Press Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie, ul. Domaniewska 45, 02-672 Warszawa. Szczegółowe zasady przetwarzania danych osobowych przez Polska Press oraz uprawnienia użytkowników Serwisu Polskatimes z tym związane zawarte są w naszej Polityce Prywatności.

Twoje dane osobowe będą przetwarzane przez nas w szczególności w celu wykonania umowy (usługa świadczona drogą elektroniczną), w celach marketingowych w zakresie udzielonych zgód, jak też w innych celach marketingowych na podstawie naszego uzasadnionego interesu. Podanie przez Ciebie danych osobowych jest dobrowolne. Przysługuje Ci prawo do żądania od nas dostępu do swoich danych osobowych, prawo do ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, prawo do przenoszenia danych a także prawo do sprzeciwu wobec przetwarzania przez nas Twoich danych osobowych. Więcej na temat Twoich uprawnień oraz celów przetwarzania danych przeczytasz w naszej Polityce Prywatności.

* Jeżeli klikniesz „Zaznacz wszystkie poniższe zgody” automatycznie zaznaczasz wszystkie zgody. Możesz też zaznaczyć lub odznaczyć każdą ze zgód z osobna.

** Zgoda wymagana.

Klikając w przycisk "Aktywuj kod i zarejestruj się" potwierdzam, że zapoznałem/am się z treścią informacji o zamówieniu oraz, nadto że żądam rozpoczęcia dostarczenia treści cyfrowych przed upływem terminu do odstąpienia od umowy w związku z czym utracę prawo do odstąpienia od umowy i wiem, że usługa jest odpłatna.

Hanna Wieczorek

Dodaj pierwszy komentarz

Komentowanie artykułu dostępne jest tylko dla zalogowanych użytkowników, którzy mają do niego dostęp.
Zaloguj się

naszahistoria.pl

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2019 Polska Press Sp. z o.o.