Spacer wzdłuż Odry w przedwojennym Wrocławiu. Kiedyś te miejsca miały klimat!

OPRAC.:
Michał Perzanowski
Michał Perzanowski
Tak wyglądało życie nad Odrą w przedwojennym Wrocławiu! Przewijaj kolejne slajdy, żeby zobaczyć te unikalne zdjęcia >>>>Na zdjęciu parowce na Oławie, lewym dopływie Odry. W tle widoczny most Grunwaldzki.
Tak wyglądało życie nad Odrą w przedwojennym Wrocławiu! Przewijaj kolejne slajdy, żeby zobaczyć te unikalne zdjęcia >>>>Na zdjęciu parowce na Oławie, lewym dopływie Odry. W tle widoczny most Grunwaldzki. Fotopolska.eu
Odra jest nieodłączną częścią życia codziennego mieszkańców Wrocławia. Stanowi istotny element krajobrazu miejskiego i służy dziś głównie rekreacji. Kiedyś, poza pyszną kawą i miejscem do odpoczynku, bulwary nad Odrą służyły również wielkiemu handlowi, a po wodzie regularnie pływały parowce. Wybierz się z nami na wycieczkę po przedwojennym Wrocławiu, przechodząc do galerii zdjęć.

Wrocław przed wojną - grafiki i zdjęcia nadodrzańskich bulwarów

Wrocław przed II wojną światową był ważnym ośrodkiem kulturalnym, naukowym i ekonomicznym. Znany z bogatej historii, różnorodności kulturowej oraz architektury. Na Starym Mieście funkcjonowała cała masa zabytkowych kamienic, kościołów i innych budowli użyteczności publicznej. Panorama miasta prezentowała się widowiskowo dzięki świątyniom, m.in. katedrze.

W stolicy Dolnego Śląska działały także stocznie. Pierwszą, w 1899 roku zbudował Caesar Wollheim, który był również jednym z największych odrzańskich armatorów. Nowoczesną stocznię zbudowano w 1930 roku między ulicą Kwidzyńską a Kanałem Żeglugowym, po wojnie była ona znana jako Wrocławska Stocznia Rzeczna. Natomiast w czasie II wojny światowej budowano w niej części do niemieckich łodzi podwodnych.

Tak wyglądały bulwary ponad 80 lat temu!

Oprócz funkcji gospodarczych i komunikacyjnych, rzeka Odra miała istotne znaczenie dla życia społecznego. Była często inspiracją dla artystów, poetów i pisarzy. Organizowano rejsy nocne - w blasku księżyca i wieczorne - o zachodzie słońca. Nic jednak nie było w stanie przebić jednej atrakcji - etablissement na trasie rejsu.

Popularność Buergersaele wynikała nie tylko z różnych atrakcji, które oferowała, ale także z niezwykle korzystnego położenia tuż przy wielkiej przystani, w której mogło cumować 25 statków. Wśród nich najbardziej luksusowy wrocławski statek pasażerski, czyli "Furst von Hatzfeld, herzog zu Trachenberg".

Odra we Wrocławiu stała się głównym punktem miasta po usunięciu murów w latach 1807-1838, co otworzyło drogę dla szybkiego rozwoju urbanistycznego. Popularne budynki, jak Dolnośląski Urząd Wojewódzki oraz Uniwersytet Wrocławski, szybko zostały włączone do ścisłego centrum miasta. Podobnie było z wyspami, m.in. Bielarską czy Słodową.

Dziś Wrocław jest dynamicznym miastem w Polsce, które nadal wykorzystuje potencjał Odry. Pływają tu często statki wycieczkowe, ale zdarzają się też rejsy mniejszych jednostek - kajaków, rowerów wodnych.

Tak wyglądało życie nad Odrą w przedwojennym Wrocławiu! Przewijaj kolejne slajdy, żeby zobaczyć te unikalne zdjęcia >>>>Na zdjęciu parowce na Oławie, lewym dopływie Odry. W tle widoczny most Grunwaldzki.

Spacer wzdłuż Odry w przedwojennym Wrocławiu. Kiedyś te miej...

od 7 lat

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo

Materiał oryginalny: Spacer wzdłuż Odry w przedwojennym Wrocławiu. Kiedyś te miejsca miały klimat! - Gazeta Wrocławska

Wróć na naszahistoria.pl Nasza Historia