Tak Wszystkich Świętych obchodzono niemal 100 lat temu. Zobacz archiwalne zdjęcia!

Agnieszka Malinowska
Uroczystości patriotyczne z okazji święta Wszystkich Świętych w Krakowie
Uroczystości patriotyczne z okazji święta Wszystkich Świętych w Krakowie Narodowe Archiwum Cyfrowe
Obchody święta Wszystkich Świętych sięgają swoją historią niemal do IV wieku. Początkowo był to dzień wspomnienia męczenników, z czasem jednak zmieniał swoją formę. Dzisiaj święto Wszystkich Świętych kojarzy się przede wszystkim z tłumami wiernych, którzy odwiedzają groby swoich bliskich modląc się za ich dusze. Jak niemal 100 lat temu obchodzono to święto? Czy coś się zmieniło? Zobaczcie archiwalne zdjęcia.

Przejdź do galerii i zobacz archiwalne zdjęcia z dnia obchodów Wszystkich Świętych w Krakowie, Tarnowie oraz Warszawie.

Uroczystość Wszystkich Świętych w Polsce

Uroczystość Wszystkich Świętych, obchodzona jest przez wielu Polaków. Odwiedzają oni wtedy cmentarze, aby ozdobić groby swoich bliskich kwiatami i zapalić znicze. W Polsce obchodzi się także, Dzień Zaduszny lub Zaduszki, które przypadają na 2 listopada. Wtedy też wierni odwiedzają groby, aby tam modlić się za dusze swoich bliskich.

Zarówno dzisiaj jak, również w czasach PRL-u dzień ten był ustawowo dniem wolnym od pracy. Wtedy jednak kładziono nacisk na świecki charakter i nazywano go Świętem Zmarłych czy Dniem Zmarłych.

Historia święta Wszystkich Świętych

Według historii początki obchodów uroczystości Wszystkich Świętych wywodzą się ze wspominania w jednym, wybranym dniu, wszystkich męczenników chrześcijańskich. Obchody tego święta, w różnych Kościołach wschodnich prowincji Cesarstwa Rzymskiego, wprowadzano w IV wieku. Ich daty były zróżnicowane lokalnie, ale najczęściej przypadały w okresie Wielkanocy. Z czasem kościół katolicki ustanowił wspólną datę obchodów tego święta.

Od wielu lat tym dniem jest 1 listopada. Dzięki archiwalnym zdjęciom, możemy zobaczyć jak obchody Wszystkich Świętych w Polsce oraz w stolicy Małopolski wyglądały niemal 100 lat temu.

od 7 lat
Wideo

Zakaz krzyży w warszawskim urzędzie. Trzaskowski wydał rozporządzenie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Tak Wszystkich Świętych obchodzono niemal 100 lat temu. Zobacz archiwalne zdjęcia! - Dziennik Polski

Wróć na naszahistoria.pl Nasza Historia