Przejdź do galerii i zobacz na archiwalnych zdjęciach jak Wszystkich Świętych obchodzono w Krakowie, Tarnowie oraz Warszawie niemal 100 lat temu.
Uroczystość Wszystkich Świętych w Polsce
Uroczystość Wszystkich Świętych, obchodzona jest przez wielu Polaków. Odwiedzają oni wtedy cmentarze, aby ozdobić groby swoich bliskich kwiatami i zapalić znicze. W Polsce obchodzi się także, Dzień Zaduszny lub Zaduszki, które przypadają na 2 listopada. Wtedy też wierni odwiedzają groby, aby tam modlić się za dusze swoich bliskich.
Zarówno dzisiaj jak, również w czasach PRL-u dzień ten był ustawowo dniem wolnym od pracy. Wtedy jednak kładziono nacisk na świecki charakter i nazywano go Świętem Zmarłych czy Dniem Zmarłych.
Ile w tym roku trzeba zapłacić w Krakowie za chryzantemy, znicze i stroiki?
Wprawdzie do Wszystkich Świętych, gdy ruszymy na groby bliskich jeszcze niemal dwa tygodnie, ale już teraz sprawdziliśmy, na jakie wydatki trzeba się przygotować. Ile kosztują chryzantemy, stroiki, zn...
Historia święta Wszystkich Świętych
Według historii początki obchodów uroczystości Wszystkich Świętych wywodzą się ze wspominania w jednym, wybranym dniu, wszystkich męczenników chrześcijańskich. Obchody tego święta, w różnych Kościołach wschodnich prowincji Cesarstwa Rzymskiego, wprowadzano w IV wieku. Ich daty były zróżnicowane lokalnie, ale najczęściej przypadały w okresie Wielkanocy. Z czasem kościół katolicki ustanowił wspólną datę obchodów tego święta.
Ten materiał również może Cię zainteresować: Tanie loty na weekend Wszystkich Świętych. 10 miast, do których dolecisz tanio w długi weekend!
Od wielu lat tym dniem jest 1 listopada. Dzięki archiwalnym zdjęciom, możemy zobaczyć jak obchody Wszystkich Świętych w Polsce oraz w stolicy Małopolski wyglądały niemal 100 lat temu.
Jak zmiana czasu wpływa na nasze zdrowie?