Tak wyglądały spływy kajakowe nad Brdą tuż przed wybuchem II wojny światowej [zdjęcia]

Krzysztof Błażejewski
Tak przewożono kajaki w Bydgoszczy nad Brdę; do tego celu służyła specjalna przyczepka tramwajowa.
Tak przewożono kajaki w Bydgoszczy nad Brdę; do tego celu służyła specjalna przyczepka tramwajowa. Piotr Wiszniewski
O tych kajakowych spływach Brdą mówiła cała Polska. Przed wybuchem II wojny światowej zorganizowano trzy spływy, których trasa wiodła z Jeziora Charzykowskiego do Bydgoszczy z metą na... Młynówce i Wyspie Młyńskiej. Zobacz archiwalne zdjęcia!

Przebudowa zajezdni tramwajowej przy ul. Toruńskiej w Bydgoszczy

od 16 lat

Spływy kajakowe Brdą to dla wielu bydgoszczan okazja do wspaniałej przygody, relaksu na łonie przyrody i rekreacji. Zaczęto organizować je wraz z upowszechnianiem się kajakarstwa w latach 30. ub. wieku. Do wojny odbyły się trzy takie spływy w latach 1937, 1938 i 1939. Ich kierowniczką była znana warszawska artystka - malarka, wielka miłośniczka sportów wodnych, Maria Podhorska-Okołów. Do dziś organizowane doroczne spływy Brdą noszą jej imię.

Trasa międzywojennych spływów wiodła z Jeziora Charzykowskiego do Bydgoszczy z metą na... Młynówce i Wyspie Młyńskiej. Pierwszy międzynarodowy, z udziałem kajakarzy zza zachodniej granicy, spływ Brdą w 1937 roku Polski Związek Kajakowy zorganizował w ramach... rewanżu dla niemieckich kajakarzy za gościnne przyjęcie naszej ekipy podczas olimpiady w Berlinie rok wcześniej. Działacze Bydgoskiego Klubu Sportowego "Wodnik" wybrali na miejsce spływu Brdę nie tylko z uwagi na dzikość i bystry nurt rzeki, piękne okolice, przez które płynie, ale także z uwagi na symboliczne znaczenie spływu: źródła Brdy znajdowały się wówczas za granicą, na terenie Niemiec.

Zobacz archiwalne zdjęcia z II i III spływu, z lat 1938-1939.

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na naszahistoria.pl Nasza Historia