To prawdziwy skarb. Nie ma starszej monety w Polsce. Warta jest każde pieniądze

Andrzej Gurba
Andrzej Gurba
To Bolesław Chrobry, a nie Mieszko wybijał pierwsze polskie monety
To Bolesław Chrobry, a nie Mieszko wybijał pierwsze polskie monety Łukasz Capar
To najstarsza moneta w Polsce. Jest unikalna. Wybity przez Bolesława Chrobrego srebrny denar z lat 992-997, będący w posiadaniu Muzeum Pomorza Środkowego w Słupsku, jest bezcenny. Zachowały się tylko dwa takie denary. Drugi jest w Kaliszu, ale w gorszym stanie i znaleziony później. Kolekcjonerzy zapłaciliby za nie każde pieniądze.

Ta moneta to prawdziwy i unikatowy skarb. Warty jest krocie

- Srebrny denar Bolesława Chrobrego to jeden z naszych najcenniejszych eksponatów. Prawdziwy unikat. W Polsce zachowały się tylko dwie takie monety. Druga jest w Kaliszu, ale gorzej zachowana, z wyraźną rysą. Nasza moneta otwierała niedawną wielką wystawę w Poznaniu, nawiązującą m.in. do początków państwowości polskiej - mówi Katarzyna Pągowska z Muzeum Pomorza Środkowego w Słupsku.

Z jednej strony denara widnieje strzała wystająca z gałązek oraz imię księcia Bolesława. Pęk gałązek interpretuje się jako biblijne drzewo życia, a strzałę jako symbol Słowa Bożego. Na odwrocie znajduje się krzyż. Na obrzeżach monety jest napis: BOLI ZLA VO DVX (Bolesław książę).

Jedyny taki skarb. Najstarsza polska moneta

Dlaczego Bolesławowi Chrobremu przypisuje się pierwszeństwo w wybijaniu polskich monet? Po współczesnych badaniach okazało się, że monety opatrzone imieniem Mieszka I (960-992) zostały wybite nie przez niego, ale przez jego jego wnuka Mieszka II (1013-1025).

To prawdziwy skarb. Kolekcjonerzy za rzadkie stare monety dużo płacą

Bolesław Chrobry (992–1025) wybił aż 17 różnych typów srebrnych denarów, w tym m.in. Princes Polonie. Ten wizerunek widnieje na banknocie 20-złotowym. To są jednak późniejsze monety i nieco liczniejsze, niż denar ze słupskiego muzeum. Tu dodajmy, że kolekcjonerzy za niektóre denary Bolesława Chrobrego płacą na aukcjach nawet 100 tysięcy złotych.

Najstarsza polska moneta to część skarbu z Garska

Unikatowy denar, datowany na lata 992-997 trafił do Muzeum Pomorza Środkowego w Słupsku w 1994 roku. Przekazał go wtedy konserwator zabytków. Moneta to część skarbu z Garska (gm. Rzeczenica, powiat człuchowski) odkopana na polu w 1983 roku. Drugi egzemplarz słynnej monety znaleziono w 1991 roku w Kaliszu podczas remontowych w jednym z domów. Moneta znajduje się w kaliskim muzeum. Słupska moneta, jest nieco grubsza i cięższa, niż kaliska.

Muzeum Pomorza Środkowego w Słupsku prezentuje cenną monetę w ramach stałej wystawy "Sztuka dawna Pomorza". Szerzej się o niej mówi w czasie specjalnych akcji, jak np. Noc Muzeów.

To Bolesław Chrobry, a nie Mieszko wybijał pierwsze polskie monety

To prawdziwy skarb. Nie ma starszej monety w Polsce. Warta j...

od 7 lat
Wideo

Znaleziono ślady ptasiej grypy w Teksasie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: To prawdziwy skarb. Nie ma starszej monety w Polsce. Warta jest każde pieniądze - Dziennik Bałtycki

Wróć na naszahistoria.pl Nasza Historia