Najstarsza katedra w Polsce na archiwalnych zdjęciach
Ostrów Tumski to wyjątkowe miejsce na mapie Poznania. To tutaj najprawdopodobniej odbył się chrzest Polski, a w 968 roku założono pierwsze na ziemiach polskich biskupstwo i zbudowano katedrę, w której pochowani są władcy z dynastii Piastów.
Obecna gotycka katedra powstała w XIV–XV wieku, częściowo odbudowana i regotyzowana po zniszczeniach II wojny światowej. Bazylika wchodzi w skład zabytków i atrakcji trasy turystycznej Traktu Królewsko-Cesarskiego.
Sprawdź też: Zwariowane lata 90. w Poznaniu. Tak wyglądało wtedy miasto! Stolica Wielkopolski 30 lat temu była piękna
Świątynia miała burzliwą historię. Pierwszy duży pożar strawił ją w 1622 roku, zostawiając nagie mury świątyni z przepalonymi sklepieniami. Kolejny wielki pożar katedry miał miejsce w 1772 roku. Został wywołany przez lekkomyślnego kościelnego, który zezwolił chłopcom szukać z zapaloną świecą gołębi na wieży. Spaliły się wtedy obie wieże, dach, ołtarze, ławki i wiele sprzętów.
Do kolejnego wielkiego pożaru katedry doszło w wyniku ostrzału podczas Bitwy o Poznań 15 lutego 1945 roku. Ocalały jedynie kaplice, a wypalone wnętrze świątyni odsłoniło pozostałości z okresu gotyku. Odbudowa trwała 10 lat, a odnowioną katedrę oddano do użytku wiernych 29 czerwca 1956 roku.
Zobacz, jak katedra w Poznaniu prezentuje się na archiwalnych przedwojennych zdjęciach:
Sprawdź też: Tak powstawała wizytówka Poznania. Zobacz wyjątkowe zdjęcia sprzed 100 lat!
Zobacz wideo - Tłumy wiernych na procesji rezurekcyjnej w katedrze rzeszowskiej:
ZOBACZ TEŻ:
Poznań w latach 90. wyglądał zupełnie inaczej niż obecnie. Nie było jeszcze galerii handlowych i wielu biurowców. Po mieście jeździły zabytkowe już obecnie tramwaje, a ulice były mniej zakorkowane. Niektórych obiektów już nie ma, a niektóre - jak straszyły - tak straszą nadal. Zapraszamy na sentymentalną podróż w czasie. Oto zwariowane lata 90. minionego wieku w Poznaniu na zdjęciach. Zobacz, jak wyglądało wtedy miasto!
Jesteś świadkiem ciekawego wydarzenia? Skontaktuj się z nami! Wyślij informację, zdjęcia lub film na adres: wydawca@glos.com
Obserwuj nas także na Google News