Zagadkę tajemniczego miejsca blisko Zielonej Góry wyjaśniła telewizja National Geografic. Lubuski obiekt w programie Porzucone konstrukcje

Eliza Gniewek-Juszczak
Dawna fabryka niedaleko Zielonej Góry do dzisiaj robi wrażenie. Zainteresowanie badaczy, jak i prywatnych poszukiwaczy tajemnic nie słabnie
Dawna fabryka niedaleko Zielonej Góry do dzisiaj robi wrażenie. Zainteresowanie badaczy, jak i prywatnych poszukiwaczy tajemnic nie słabnie Telewizja National Geografic / program Porzucone konstrukcje
- Musiało się tam dziać coś tajnego i wyjątkowego. Ktoś bardzo się starał, żeby ukryć ten kompleks - można usłyszeć w programie Porzucone konstrukcje w telewizji National Geografic. To miejsce, to las w Krzystkowicach, w gminie Nowogród Bobrzański.

Warto zobaczyć w powiecie zielonogórskim. Tajemnicze miejsce w gm. Nowogród Bobrzański

Tajemnicze miejsce w gm. Nowogród Bobrzański zostało pokazane w telewizji National Geografic. Opuszczona fabryka w środku lasu została pokazana obok takich obiektów jak serbski kompleks przemysłowy, schron atomowy w USA oraz tajemnicze konstrukcje na ghańskim wybrzeżu. Krzystkowice można oglądać w sezonie 4, odcinku 11 - Strefa wybuchu.

– Musiało się tam dziać coś tajnego i wyjątkowego. Ktoś bardzo się starał, żeby ukryć ten kompleks – słyszymy na początku części programu poświęconej opuszczonej fabryce w lesie w gminie Nowogród Bobrzański.

Dawna fabryka niedaleko Zielonej Góry do dzisiaj robi wrażenie. Zainteresowanie badaczy, jak i prywatnych poszukiwaczy tajemnic nie słabnie

Zagadkę tajemniczego miejsca blisko Zielonej Góry wyjaśniła ...

Program Porzucone konstrukcje w National Geografic. Opuszczona fabryka koło Zielonej Góry

W programie pokazane zostały tajemnicze budynki i biegnące przez las tory kolejowe, co oznacza, że ten wielki kompleks niedaleko Zielonej Góry był dużej wagi. Tym bardziej, że tory mają w tym miejscu swój koniec.

– Dla wielu Polaków, nawet z Polski zachodniej, to miejsce jest tajemnicą. Nie zdają sobie sprawy z jego wagi i zagrożenia – mówi w programie dr hab., prof. Uniwersytetu Zielonogórskiego Radosław Domke.

Uwagę ekipy telewizyjnej przykuł ogromny silos bez dachu. Profesor wyjaśnił, że niezwykła konstrukcja spełniała ważną funkcję. W solidnie zbudowanym silosie były przechowywane bardzo niebezpieczne materiały. – W przypadku eksplozji, energia byłaby skierowana w górę, co zminimalizowałoby liczbę ofiar w okolicy – dodał naukowiec.

Tajemnicza historia opuszczonej fabryki. DAG Alfred Nobel

Z programu Porzucone konstrukcje można dowiedzieć się m.in. kto pracował w wielkiej fabryce materiałów wybuchowych, jakiego rodzaju materiały były tutaj produkowane i jak zakończyła się działalność fabryki.
Pozostałości po kombinacie DAG Alfred Nobel Krzystkowice (Alfred Nobel Dynamit Aktien-Gesellschaft) są położone w lesie w okolicach Nowogrodu Bobrzańskiego. Nie są zamknięte. Cieszą się niesłabnącym zainteresowaniem.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Turystyka

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na naszahistoria.pl Nasza Historia