100 lat temu we Wrocławiu. Niezwykłe fotografie stolicy Dolnego Śląska z początku XX wieku. Miasto nie do poznania. Zobacz

Monika Fajge
901 r., pl. Uniwersytecki we Wrocławiu
901 r., pl. Uniwersytecki we Wrocławiu fotopolska.eu
Wrocław jest stolicą Dolnego Śląska nie przez przypadek. To trzecie pod względem liczby ludności miasto w Polsce (po Warszawie i Krakowie) i piąte jeśli chodzi o wielkość. Jest też jednym z najstarszych polskich miast pod względem lokacji na prawach miejskich. Od wieków tętnił życiem i zachwycał architekturą. Zobaczcie 15 zdjęć Wrocławia z samego początku ubiegłego wieku!

Wrocław to miasto z wielowiekową historią. Miasto niezwykłych kamienic, mostów, tramwajów. jesteście ciekawi, jak wyglądało na początku ubiegłego stulecia? Zerknijcie do naszej galerii!

100 lat temu we Wrocławiu. Niezwykłe fotografie miasta z początku XX wieku

  • Na początku XX wieku we Wrocławiu mieszkało ponad pół miliona osób (zestawienia Heinza Rogmanna z 1937 r. podaje, że w roku 1910 mieszkało w mieście 512 105 osób; suplement encyklopedii Orgelbranda mówi o 510 929 osobach).
  • Na początku XX w. we Wrocławiu prężnia działała opera, przekształcona (na przełomie XIX/XX wieku) z Teatru Miejskiego.
  • Do 1910 r. funkcjonowały we Wrocławiu pierwsze linie tramwajów konnych uruchomione w 1877 r.
  • W latach 1890–1918 wybudowano rozległy system fortyfikacji – tzw. Twierdzę Wrocław.
  • W lipcu 1903 r. mieliśmy wielką powódź na Odrze, co zapoczątkowało roboty ziemne przy systemie kanałów.
  • W latach 1904–1905 wybudowano Gazownię Miejską.
  • W listopadzie 1904 roku ogłoszono został konkurs na projekt nowego mostu Kaiser-Friedrich-Brücke (dzisiejszy Most Grunwaldzki). jego uroczyste otwarcie odbyło się 10 października 1910 r.
  • W 1913 dokonano otwarcia modernistycznej Hali Ludowej.

Tak wyglądał Wrocław na początku XX wieku. Zobaczcie 15 unikatowych zdjęć Wrocławia z ubiegłego stulecia. Rozpoznajecie te miejsca?

Zobacz też:

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Najważniejsze wiadomości z kraju i ze świata

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na naszahistoria.pl Nasza Historia