77 lat temu 1. Dywizja Pancerna generała Stanisława Maczka zajęła niemiecką bazę marynarki wojennej w Wilhelmshaven

OPRAC.:
Tomasz Trepka
Tomasz Trepka
1. Dywizja Pancerna generała Stanisława Maczka
1. Dywizja Pancerna generała Stanisława Maczka Narodowe Archiwum Cyfrowe
Stanowiło to uwieńczenie szlaku bojowego dywizji, który prowadził przez Francję, Belgię i Holandię.

Ostatnia ofensywa aliantów na Zachodzie ruszyła 8 kwietnia 1945 r. 1. Dywizja Pancerna przekroczyła granicę niemiecką pod Goch, po czym uderzyła w kierunku Kanału Nadbrzeżnego (Küstenkanal). Nie udało się sforsować go z marszu, więc dopiero przy silnym wsparciu lotniczym i artyleryjskim przełamano obronę nieprzyjaciela. Jak wyglądały kwietniowo-majowe boje polskiej jednostki?
12 kwietnia oswobodzony został obóz jeniecki w Oberlangen, gdzie przebywały kobiety- żołnierze Armii Krajowej. Następnym zadaniem Polaków był atak na niemiecką bazę morską w Wilhelmshaven. Siły atakujące składały się z trzech kolumn: 3. Kanadyjskiej Dywizji Piechoty, 1. Polskiej Dywizji Pancernej oraz 4. Kanadyjskiej Dywizji Pancernej.

4 maja polska Dywizja, dotarłszy do zewnętrznego pierścienia umocnień miasta, przygotowywała się do szturmu. Dzień przed natarciem nadeszła wiadomość o upadku Berlina.

5 maja Niemcy w Wilhelmshaven ogłosili kapitulację, którą przyjął płk dypl. Antoni Grudziński. 1. Dywizja rozpoczęła okupację miasta i portu.

Przez następne dwa lata Polacy, już pod dowództwem gen. Klemensa Rudnickiego, pełnili zadania okupacyjne na terenie północno-zachodnich Niemiec. W czerwcu 1947 r. 1. Dywizja Pancerna została przerzucona do Anglii, gdzie nastąpiły jej demobilizacja i rozbrojenie. Opracowano na podstawie FB Delegatury IPN w Kielcach.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Szczyt NATO. Ogromne wsparcie dla Ukrainy

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: 77 lat temu 1. Dywizja Pancerna generała Stanisława Maczka zajęła niemiecką bazę marynarki wojennej w Wilhelmshaven - Echo Dnia Świętokrzyskie

Wróć na naszahistoria.pl Nasza Historia