Emma Goldman urodziła się w żydowskiej rodzinie w Kownie. W okresie represji politycznych wraz z bliskimi przeniosła się do Petersburga. Ojciec chciał jak najszybciej wydać ją za mąż. Ze względu na trudną sytuację ekonomiczną Emma rzuciła szkołę i zaczęła pracę w fabryce. Naukę kontynuowała na własną rękę. Jako 13-latka pierwszy raz zetknęła się z ideami anarchistycznymi.
W Stanach wychodzi za Rosjanina
Kiedy skończyła 16-lat, razem z siostrą Heleną wyjechała do Stanów Zjednoczonych. W Ameryce zaczyna bardziej interesować się ruchem anarchistycznym. Kiedy ma 20 lat, postanawia wyjść za mąż za rosyjskiego emigranta. Mimo, że małżeństwo nie jest udane, nie rozwodzą się.
W jednej z amerykańskich kawiarni poznaje Aleksandra Berkmana, który wprowadza ją w swoje towarzystwo. Razem stanowią parę liderów ruchu anarchistycznego w Stanach. Emma wygłaszała wykłady, które cieszyły się ogromną popularnością. Znana jest ze swojego radykalizmu, dlatego często staje się obiektem ataków nie tylko ze strony ludzi, ale także prasy amerykańskiej.
Chciała "wznieść się do wolności"
W czasie I wojny światowej Emma włączyła się w działania antywojenne. To nie jedyny ruch, który popiera feministka. Goldman bierze udział w walkach o kontrolę urodzeń. Razem z Margaret Sanger chciała edukować kobiety. Dostawały setki listów z pytaniem o antykoncepcję.