Niezwykłe odkrycie w Egipcie
Jak podaje portal livescience.com, w starożytnej świątyni w Egipcie odkrytych zostało ponad dwa tysiące zmumifikowanych głów baranów. Odcięte czaski najprawdopodobniej zostały przygotowane jako ofiara dla faraona Ramzesa II i to około tysiąc lat po jego śmierci.
Głowy odkryto w świątyni Ramzesa II w Abydos, starożytnym mieście znajdującym się niecałe 700 kilometrów na południe od stolicy Egiptu, Kairu. Budynek wybudowano na cześć faraona rządzącego około lat 1279-1213 p.n.e..
Świątynię archeologowie odkryli ponad 150 lat temu. W środku można znaleźć m.in. filary z wizerunkiem Ozyrysa czy imponujący łuk z czarnego kamienia. W środku nie było jednak szczątków władcy.
Kolekcję czaszek odkryli naukowcy z New York University w niebadanym dotychczas budynku magazynowym w północnej części świątyni. Niektóre z głów były pokryte bandażami i częściowo się zachowały. Większość stanowiła jednak bezcielesne czaski.
To nie jedyne szczątki, jakie odnaleźli archeolodzy. Na miejscu były też kości kóz, psów, krów, jeleni, a nawet strusia. Wszystkie mają pochodzić z okresu około 1000 lat po panowaniu Ramzesa II i prawdopodobnie zostały przekazane jako ofiara dla faraona w zaświatach.
Nie tylko głowy
Oprócz dwóch tysięcy głów zwierząt, udało się również dokonać innych odkryć. Wykopaliska ujawniły inny nieznany dotąd budynek, pochodzący z szóstej dynastii egipskiej, czyli około 2323-2150 lat przed naszą erą, czyli jeszcze na długo przed panowaniem Ramzesa.
Budynek ma niezwykle grube ściany o średnicy około pięciu metrów, a w środku skrywał niezwykłe skarby i artefakty jak chociażby posągi, ubrania czy papirusy.
"Nowy budynek w dużym stopniu przyczyni się do ponownego przemyślenia działalności i architektury starego państwa w Abydus" – napisali przedstawiciele ministerstwa turystyki i starożytności Egiptu.
Takich odkryć w ostatnich latach jest natomiast znacznie więcej. W 2019 roku udało się odnaleźć 13-tonowego sfinksa przedstawiającego Ramzesa II, a w 2021 roku w Sakkarze odkryto rozbudowany grobowiec należący do jednego z najwyższych urzędników faraona.
Poznawanie Ramzesa II w obecnym świecie jest zatem coraz bardziej dogłębne. Niedawno przecież udało się również dokonać rekonstrukcji twarzy faraona.
źródło: LiceScience
lena