Lubelski Wojewódzki Konserwator Zabytków prezentuje kolejne znaleziska archeologiczne

Julia Zdunek
Julia Zdunek
Lubelski Wojewódzki Konserwator Zabytków
Wśród znalezisk archeologicznych przekazanych do LWKZ znajduje się miedziany pierścionek, nabijka sakwy, odważnik monetarny, fragment zapinki kuszowatej oraz zausznica gwoździowata. Zabytki odkryto na terenie terenie gminy Borzechów i Kraśniczyn.

Lubelski Wojewódzki Konserwator Zabytków prezentuje na swoim profilu kolejne znaleziska archeologiczne odkryte w województwie lubelskim. Przedmioty zostały odnalezione przez Tomasza Skica, który prowadził poszukiwania z pozwolenia LWKZ w okolicy gminy Borzechów, położonej w dolinie Chodelki.

Wśród przekazanych do urzędu przedmiotów na uwagę zasługuje fragment srebrnej zapinki kuszowatej z wysoką pochewką, z przełomu II i III w. n.e.

Kolejnym zabytkiem jest niewielki miedziany pierścionek, pochodzący prawdopodobnie z XVII w. Ma on sercowatą tarczę, na której znajduje się monogram IHS - zwany chrystogramem. Stanowi on łacińską transkrypcję skróconej greckiej wersji imienia Jezus. Często interpretowany jest jako skrót Jezus Hominum Salvator – Jezus ludzi Zbawiciel.

Przekazany zbiór zawierał również wykonaną ze stopu miedzi (brązu, mosiądzu) nabijkę sakwy. Posiada wyróżniające się zdobienie, które interpretuje się jako motyw pszczoły. Tak zdobione nabijki funkcjonowały na przełomie średniowiecza i czasów nowożytnych.

Dobrym stanem zachowania charakteryzował się niewielki odważnik monetarny. Przedmiot o wymiarach ok. 16 x 16 mm ma kształt kwadratu i jest wykonany z mosiądzu. Na jego awersie jest umieszczony krzyż w obwódce o w kształcie czwórliścia. Odważnik ten prawdopodobnie służył do sprawdzania wagi hiszpańskiej, złotej monety – escudo.

Wśród znalezisk znalazły się także dwa egzemplarze denarów koronnych, zwanych denarami króla Jana Olbrachta. Te niewielkie monety posiadają na awersie wizerunek orła, natomiast na rewersie koronę ze znajdującą się pod nią literą O.

Lubelski Konserwator Zabytków planuje przekazać wymienione znaleziska do Muzeum Nadwiślańskiego w Kazimierzu Dolnym.

Z kolei do Delegatury Wojewódzkiego Urzędu Ochrony Zabytków w Chełmie trafił zabytek archeologiczny przekazany przez Stowarzyszenie Historyczno-Poszukiwawcze „Wolica” z Izbicy. To zachowana w dobrym stanie gwoździowata zausznica z brązu. Przedmiot przynależy prawdopodobnie do kultury łużyckiej, a został znaleziony na terenie gminy Kraśniczyn w powiecie krasnostawskim. To pierwsze takie znalezisko w tym powiecie i na stałe znajdzie się w Muzeum Regionalnym w Krasnymstawie.

- Zabytek jest łączony z kręgiem cywilizacji scytyjskiej i jej wpływami z terenu dzisiejszej Ukrainy, a liczy sobie około 2800-3000 lat. Datować go można na koniec epoki brązu – wczesną epokę żelaza – twierdzi dr Konrad Grocheckiego, pracownik Muzeum Regionalnego w Krasnymstawie.

od 7 lat
Wideo

iPolitycznie - Przemysław Czarnek

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Lubelski Wojewódzki Konserwator Zabytków prezentuje kolejne znaleziska archeologiczne - Kurier Lubelski

Wróć na naszahistoria.pl Nasza Historia