Ciekawe odkrycie przy okazji remontu apteki w szpitalu w centrum Gdyni. Odnaleziono zabytkową kasę pancerną!

Szymon Szadurski
Szymon Szadurski
Wideo
od 16 lat
Wykonaną przed II wojną światową kasę pancerną, pochodzącą jeszcze z czasów Wolnego Miasta Gdańska, odkryto podczas remontu apteki w szpitalu św. Wincentego a Paulo w centrum Gdyni. Po niezbędnej konserwacji cenne znalezisko eksponowane będzie jeszcze w tym roku w sali muzealnej.

Kasa pancerna z czasów Wolnego Miasta Gdańska w gdyńskim szpitalu. Co się z nią stanie?

Reprezentanci Szpitali Pomorskich, spółki zarządzającej gdyńskim szpitalem, zdecydowali się przekazać kasę w ręce Towarzystwa Przyjaciół Gdańska. Zabytek trafił już do pracowni konserwatorskiej. Choć kasa jest w dobrym stanie, niezbędna jest renowacja niektórych jej elementów.

- Dobieramy właśnie farbę, aby przywrócić sejfowi oryginalny, szafirowo-zielony kolor obudowy - mówi "Dziennikowi Bałtyckiemu" Piotr Mazurek, prezes Towarzystwa Przyjaciół Gdańska.

Prace konserwatorskie potrwać mają przez dwa miesiące. Następnie kasa eksponowana będzie w prowadzonym przez TPG Muzeum Strefa Historyczna Wolne Miasto Gdańsk przy Długim Targu 25/27.

Jak dodaje Piotr Mazurek, do sejfu, odnalezionego w gdyńskim szpitalu, zachował się oryginalny komplet kluczy. Jest to rzadkością i podnosi jeszcze wartość zabytku.

- Nieczęsto w przeszłości zdarzało się, aby przedwojenne sejfy nie były rozmontowywane siłą i zachowały się do nich klucze - podkreśla Piotr Mazurek.

Kasa pancerna z czasów Wolnego Miasta Gdańska w gdyńskim szpitalu. Co w niej przechowywano?

Kasa pancerna, która trafiła już pod opiekę TPG, nie została jednak uszkodzona. Jej historia pozostaje natomiast nieco tajemnicza.

Wiadomo, że prawdopodobnie przechowywano w niej przed wojną dokumentację apteczną oraz mikstury, które miały być odpowiednio zabezpieczone przed dostępem do nich niepowołanych osób. Mogły być to dla przykładu silne leki, jak morfina, czy też środki halucynogenne.

Nie sposób jednak dociec, kiedy dokładnie sejf trafił do gdyńskiego szpitala. Wiadomo z kolei ponad wszelką wątpliwość, że znalezisko ma niemal sto lat. Sejf wyprodukowany został przez Danziger Geldchrank - Fabrik und Tresor Bauanstalt. Emil Krause, czyli Gdańską Fabrykę Szaf Pancernych i Przedsiębiorstwo Budowy Sejfów Emil Krause.

Ten zakład wytwarzał podobne kasy w latach 1920-1932 przy dzisiejszej ul. Elbląskiej, dawniej Kneipab. Z kolei gdyński szpital, w którym odnalazł się sejf, swoją działalność rozpoczął pod koniec 1928 roku.

Wybudowany został przez Zgromadzenie Sióstr Miłosierdzia św. Wincentego a Paulo na nieruchomości przekazanej w formie darowizny przez Elżbietę Skwiercz, nestorkę jednego z najbardziej znanych, gdyńskich rodów.

- Kasa z pewnością jeszcze w tym roku trafi na naszą ekspozycję - zapewnia prezes Piotr Mazurek.

Kiedy już to się stanie, cenny zabytek podziwiać będzie można w muzeum przy Długim Targu w Gdańsku, otwartym w sezonie letnim w godz. 12-18, w zimowym o godzinę krócej.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na naszahistoria.pl Nasza Historia