Cenne przedmioty członkowie stowarzyszenia Drossen Lubuskie odkryli na terenie powiatu słubickiego w miejscu nazywanym "Rysiowym Polem". Co ważne, do odkrycia doszło z wykorzystaniem wykrywaczy metali, na co zgodę wydał Lubuski Wojewódzki Konserwator Zabytków.
- Po przeprowadzeniu oględzin miejsca znalezienia, przedmioty zabezpieczono w siedzibie Delegatury WUOZ w Gorzowie Wlkp. Depozyt przedmiotów wykonanych z brązu składał się z 3 sierpów, 2 siekierek, 4 bransolet (w tym 3 ornamentowanych), 6 kółek, 2 fragmentów pręta, oraz fragmentu szpili brązowej. Ponadto wśród przedmiotów zarejestrowano odpady poodlewnicze - informuje Norbert Burzyński z delegatury WUOZ w Gorzowie Wielkopolskim.
Za jakiś czas będziemy mogli podziwiać te znaleziska
Artefakty odkryte przez członków stowarzyszenia trafią do muzeum, gdzie zostaną poddane niezbędnym pracom konserwatorskim.
Miejsce znaleziska zostało wyłączone z poszukiwań zabytków, a w przyszłości planowane jest przeprowadzenie niezbędnych badań weryfikacyjnych i włączenie nowoodkrytego stanowiska do wojewódzkiej ewidencji zabytków.
- W tym miejscu warta odnotowania jest wzorowa postawa członków Stowarzyszenia Drossen Lubuskie, którzy zgodnie z warunkami pozwolenia niezwłocznie powiadomili o odkryciu przedmiotów służby konserwatorskie oraz zabezpieczyli je do czasu przeprowadzenia oględzin - podkreśla N. Burzyński.
Artefakty z epoki brązu mają tysiące lat!
Epoka brązu ma zróżnicowane ramy czasowe, zależne od terenu występowania. Początek na terenach dzisiejszych wschodnich Niemiec i zachodniej Polski datuje się na 2200 r. p.n.e., natomiast jej koniec przypada na lata 1000–700 p.n.e.
Przeczytaj też:
Wideo: Niezwykła historia zabytkowych książek z Bledzewa