Sensacyjne odkrycie w Lubuskiem! Na "Rysiowym Polu" znaleziono artefakty... sprzed kilku tysięcy lat!

(sndr)
Sensacyjne odkrycie w powiecie słubickim!
Sensacyjne odkrycie w powiecie słubickim! LWKZ/freepik
Stowarzyszenie Drossen Lubuskie poinformowało Delegaturę Wojewódzkiego Urzędu Ochrony Zabytków w Gorzowie o odnalezieniu przedmiotów z epoki brązu. To prawdziwe... perełki!

Cenne przedmioty członkowie stowarzyszenia Drossen Lubuskie odkryli na terenie powiatu słubickiego w miejscu nazywanym "Rysiowym Polem". Co ważne, do odkrycia doszło z wykorzystaniem wykrywaczy metali, na co zgodę wydał Lubuski Wojewódzki Konserwator Zabytków.

- Po przeprowadzeniu oględzin miejsca znalezienia, przedmioty zabezpieczono w siedzibie Delegatury WUOZ w Gorzowie Wlkp. Depozyt przedmiotów wykonanych z brązu składał się z 3 sierpów, 2 siekierek, 4 bransolet (w tym 3 ornamentowanych), 6 kółek, 2 fragmentów pręta, oraz fragmentu szpili brązowej. Ponadto wśród przedmiotów zarejestrowano odpady poodlewnicze - informuje Norbert Burzyński z delegatury WUOZ w Gorzowie Wielkopolskim.

Za jakiś czas będziemy mogli podziwiać te znaleziska

Artefakty odkryte przez członków stowarzyszenia trafią do muzeum, gdzie zostaną poddane niezbędnym pracom konserwatorskim.

Miejsce znaleziska zostało wyłączone z poszukiwań zabytków, a w przyszłości planowane jest przeprowadzenie niezbędnych badań weryfikacyjnych i włączenie nowoodkrytego stanowiska do wojewódzkiej ewidencji zabytków.

- W tym miejscu warta odnotowania jest wzorowa postawa członków Stowarzyszenia Drossen Lubuskie, którzy zgodnie z warunkami pozwolenia niezwłocznie powiadomili o odkryciu przedmiotów służby konserwatorskie oraz zabezpieczyli je do czasu przeprowadzenia oględzin - podkreśla N. Burzyński.

Artefakty z epoki brązu mają tysiące lat!

Epoka brązu ma zróżnicowane ramy czasowe, zależne od terenu występowania. Początek na terenach dzisiejszych wschodnich Niemiec i zachodniej Polski datuje się na 2200 r. p.n.e., natomiast jej koniec przypada na lata 1000–700 p.n.e.

Przeczytaj też:

Wideo: Niezwykła historia zabytkowych książek z Bledzewa

od 16 lat

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo

Materiał oryginalny: Sensacyjne odkrycie w Lubuskiem! Na "Rysiowym Polu" znaleziono artefakty... sprzed kilku tysięcy lat! - Gazeta Lubuska

Wróć na naszahistoria.pl Nasza Historia