BBC obchodzi 100 lat. Garść faktów z życia najstarszego publicznego nadawcy

Andrzej Grochal
BBC obchodzi 100 lat swojego istnienia
BBC obchodzi 100 lat swojego istnienia Fot. Flickr/tara hunt
BBC (British Broadcasting Corporation) obchodzi 100 lecie swojego założenia w 1922 r. Z tej okazji brytyjski „Mirror” przypomina garść faktów z życia tego najstarszego publicznego nadawcy.

1. BBC została oficjalnie utworzona 18 października 1922 r. (jeszcze jako British Broadcasting Company)

2. Pierwsza radiowa transmisja miała miejsce 14 listopada 1922 r.

3. Pierwszym programem był biuletyn informacyjny odczytany dwukrotnie – raz z normalną prędkością, drugi raz o połowę wolniejszą, by słuchacze mogli określić, co wolą.

4. Początkowo audycje były nadawane jedynie po godzinie 19:00 ze względu na intensywny lobbing prasy obawiającej się o to, że nowa technologia zagrozi ich zyskom.

5. W 1924 r. pojawiły się sygnały zegarowe (tzw. pips), zmieniając narodowe podejście do mierzenia czasu.

6. W 1927 r. firma przekształciła się w korporację ze statutem królewskim, herbem i nowym sposobem zarządzania.

7. W tym samym 1927 BBC przejęło koncerty Proms, wówczas znajdujące się w finansowych tarapatach, dzięki czemu muzyka klasyczna stała się dostępna dla wszystkich, a same Proms stały się największym na świecie festiwalem tego gatunku.

8. W 1930 r. powstała orkiestra symfoniczna BBC. Jej pierwszym dyrygentem był Adrian Boult.

9. W 1932 r. Jerzy V zapoczątkował tradycję królewskiego orędzia bożonarodzeniowego. Pierwsze przemówienie dla brytyjskiego monarchy napisał Rudyard Kipling, autor „Księgi dżungli”.

10. W tym samym 1932 r. BBC uruchomiło Empire Service, później przekształcone w World Service. Obecnie BBC nadaje w 42 językach.

11. Sheila Borrett została pierwszą kobietą spikerką radiową BBC w 1933 roku. Niestety utrzymała się na tym stanowisku tylko trzy miesiące z powodu dużej liczby skarg słuchaczy (w większości kobiet).

12. W 1936 r. BBC uruchomiła pierwszą na świecie regularną usługę telewizyjną w wysokiej rozdzielczości i zbudowała swój maszt nadawczy w Alexandra Palace.

13. Kiedy Edward VIII abdykował w 1936 r., by poślubić amerykańską rozwódkę Wallis Simpson, stał się jedynym brytyjskim monarchą, który zrzekł się tronu na żywo.

14. Premier Neville Chamberlain ogłosił, że „ten kraj jest w stanie wojny z Niemcami” na antenie BBC w 1939 roku.

15. W 1946 zaczęto nadawać „Godzinę kobiet”, która na przestrzeni dziesięcioleci zwróciła uwagę na wiele kluczowych kwestii. Paradoksalnie pierwszym prezenterem audycji był mężczyzna – Alan Ivimey.

16. W 1948 r. BBC jako pierwszy nadawca telewizyjny transmitował wydarzenia z igrzysk olimpijskich.

17. W 1949 r. po raz pierwszy wprowadzono prognozy pogody, wykorzystując mapy ekranowe. Pierwszą „pogodynką” był George Cowling.

18. W 1953 r. koronacja Elżbiety II przyciągnęła przed telewizory około 21 mln widzów. Wielu z nich tylko ze względu na uroczystość zdecydowała się kupić odbiornik.

19. W 1954 r. zaczęto prezentować telewizyjne biuletyny informacyjne. Początkowo prezenterzy byli poza ekranem, gdyż uznano, że widok osób może rozpraszać uwagę. Rok później Richard Baker został pierwszym prezenterem, którego widzowie mogli zobaczyć na ekranie.

20. Pierwsze programy dla dzieci niesłyszących zaczęły być nadawane w latach 50.

Źródło: Mirror

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Najważniejsze wiadomości z kraju i ze świata

Polecane oferty

* Najniższa cena z ostatnich 30 dniMateriały promocyjne partnera
Wróć na naszahistoria.pl Nasza Historia