Koronacja nowego brytyjskiego króla. Rodzinne tropy Karola III wiodą do Wrocławia. O tym fakcie mało kto mówi!

Maciej Rajfur
Maciej Rajfur
Część przodków Karola III pochodzi z Polski. Tutaj znajduje się również akcent wrocławski!
Część przodków Karola III pochodzi z Polski. Tutaj znajduje się również akcent wrocławski! Archiwum prywatne /Getty Images
O dzisiejszej (6 maja) koronacji nowego brytyjskiego króla mówi cały świat. Niewielu wie, że rodzinny trop monarchy prowadzi do Wrocławia. Chodzi dokładnie o praprababcię Karola III.

Po śmierci Elżbiety II to Karol został nowym królem Zjednoczonego Królestwa Wielkiej Brytanii i Irlandii Północnej. Okazuje się, że jego prapababcią była urodzona w Warszawie Julia Hauke. Ciekawe dzieje przodków nowego brytyjskiego króla prowadzą przez Warszawę i Wrocław.

Wrocławski wątek w brytyjskiej koronacji

28 października 1851 roku Julia Hauke wyszła za mąż za Aleksandra Heskiego. Ślub prapradziadków odbył się we Wrocławiu. Z tego związku urodził się Ludwik Aleksander, który ożenił się z wnuczką królowej Wiktorii. Ich wnukiem był zaś książę Filip - ojciec Karola.

Jak to się stało, że praprababcia Karola III znalazła się we Wrocławiu?

- Julia Hauke - praprababcia Karola III, była córką hr. Maurycego Hauke, polskiego generała z okresu wojny z Rosją w 1792 roku, uczestnika Insurekcji Kościuszkowskiej, oficera Legionów Polskich, uczestnika wojen napoleońskich. Generał, po 1815 roku, skumał się z Rosją, był przeciwnikiem Powstania Listopadowego i został zabity już w pierwszym dniu powstania. Jego żona zmarła rok później i 6-letnia Julia została sierotą - opowiada Damian Mrozek, radny województwa dolnośląskiego i pasjonat historii.

Wkrótce car Mikołaj I rozkazał sprowadzić Julię do Petersburga. Z biegiem lat została damą dworu księżnej Marii Aleksandrówny. W tym samym czasie na dworze przebywał młodszy brat księżnej, książę Aleksander Heski, w którym Polka ze wzajemnością się zakochała.

- Julia nie należała jednak do rodziny panującej, więc ich małżeństwo było niemożliwe. Para musiała opuścić Rosję. Wyjechali do... Wrocławia, gdzie wzięli ślub. Julia w chwili ślubu była w 6 miesiącu ciąży, z pierwszą córką. Małżeństwo wyjechało do Hesji. Ich drugim dzieckiem był urodzony 3 lata później Ludwik Aleksander, który ożenił się z wnuczką królowej Wiktorii - mówi Damian Mrozek.

Co ciekawe, Julia Hauke jest także praprababcią obecnego króla Hiszpanii Filipa VI. Kuzynem Julii zaś, był gen. Józef Hauke-Bosak, polski bohater, jeden z dowódców Powstania Styczniowego, patron ulicy we Wrocławiu.

Zobacz też:

od 16 lat

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo

Materiał oryginalny: Koronacja nowego brytyjskiego króla. Rodzinne tropy Karola III wiodą do Wrocławia. O tym fakcie mało kto mówi! - Gazeta Wrocławska

Wróć na naszahistoria.pl Nasza Historia