Biegun południowy zdobyty

Redakcja
Roald Amundsen w 1913 roku.
Roald Amundsen w 1913 roku. Wikimedia Commons
14 grudnia 1911 roku wyprawa dowodzona przez Roalda Amundsena, jako pierwsza w historii, dotarła na biegun południowy.

Roald Amundsen urodził się w 1872 roku w Norwegii. Był uczestnikiem wielu wypraw arktycznych i antarktycznych. Był też drugim oficerem statku Belgica, na którym podczas Drugiej Wyprawy Arktycznej, trwającej w latach 1897-1899 dokonano pierwszego udanego zimowania w pobliżu Antarktydy.

Amundsen w latach 1903-1906 jako pierwszy przebył drogę łączącą Ocean Atlantycki i Spokojny, było to tzw. Przejście Północno-Zachodnie, które prowadziło przez Ocean Arktyczny wzdłuż wybrzeża Kanady. Jednak Amundsen jest najbardziej znany jako pierwszy zdobywca bieguna południowego.

Amundsen chciał być pierwszy

Choć jego początkowe plany były zupełnie inne, w 1910 roku norweski badacz polarny chciał zdobyć biegun północny, ale gdy okazało się, że ubiegł go w tym Amerykanin Robert Peary, Amundsen nie chciał być "tym drugim" i zdecydował się na zdobycie bieguna północnego.

Amundsen musiał się spieszyć, bo nie tylko on chciał być pierwszym zdobywcą bieguna północnego. Wyprawa dowodzona przez Amundsena ścigała się z ekspedycją brytyjską, na której czele stał porucznik Robert Falcon Scott. Wyprawa Amundsena odbyła się na statku "Fram", który został użyczony Norwegowi przez rodaka Fridtjofa Nansena.

Pierwszy człowiek na biegunie południowym

Amundsen ze swoją wyprawą dotarł na biegun szybciej, zdobył go 14 grudnia 1911 roku. Scott zdobył biegun dopiero miesiąc później, 17 stycznia 1912 roku. Cała brytyjska wyprawa zginęła w drodze powrotnej. W 1926 roku Amundsen wspólnie z pilotem Umberto Nobile i Lincolnem Ellsworthem jako pierwsi przelecieli sterowcem nad biegunem północnym.

Amundsen zaginął w 1928 roku, kiedy wyruszył na pomoc Umberto Nobilemu, który zaginął podczas lotu sterowcem "Italia" nad Arktyką. Niestety Amundsen zaginął, jego ciała nie odnaleziono do dzisiaj. Nazwisko Amundsena nosi część Oceanu Spokojnego, lodowiec i stacja badawcza Amundsen-Scott na Antarktydzie.

Oprac. na podstawie artykułu z Wikipedii,

autorstwa

, udost. na licencji CC-BY-SA 3.0

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na naszahistoria.pl Nasza Historia