Daj ognia! Sprawdźcie, skąd wzięły się zapałki

Daj ognia! Sprawdźcie, skąd wzięły się zapałki Fot. Przykuta/CC 3.0 [1] Daj ognia! Sprawdźcie, skąd wzięły się zapałki

27 listopada 1826 roku angielski aptekarz wynalazł zapałki rozpalane poprzez potarcie o draskę.

Pierwsze zapałki pojawiły się podobno w Chinach w 508 roku, były to tak zwane "ogniste calowe patyki", robiono je z patyka sosnowego z główką wykonaną z siarki. Za to pierwsze zapałki w Europie pojawiły się dopiero w XIX wieku.

W 1805 roku w Paryżu Jan Christian Chancel, asystent francuskiego chemika Thenarda, stworzył coś na kształt zapałek. Żeby zapalić drewnianą, spreparowaną drzazgę, trzeba było zanurzyć ją w stężonym kwasie siarkowym. Po wyciągnięciu z kwasu powstawał zapłon.

Jednak za ojca prawdziwych zapałek uważany jest angielski aptekarz, John Walker, który wynalazł je 27 listopada 1826 roku. John Walker, odkrył je przez przypadek. Pracował nad czymś innym i gdy potarł o coś patyczek nasączony chemikaliami, ten się zapalił.

Pierwsze zapałki rozpalane poprzez tarcie o draskę

Po tym zdarzeniu Walker stworzył pastę składającą się z chloranu potasowego, siarczku antymonu oraz krochmalu i smarował nią zapałki, które zapalały się przez potarcie o papier ścierny z powierzchnią wykonaną z mielonego szkła. Początkowo Walker chciał stworzyć zapałki z kawałków kartonika, ale szybko odkrył, że najlepsze będą właśnie patyczki.

Po odkryciu zapałek zaczął je produkować i sprzedawać. Rodzina radziła mu żeby opatentował swój wynalazek, ale tego nie zrobił, podobno tłumaczył, że ludzkość bardziej skorzysta, kiedy nie opatentuje tego wynalazku. Jednak chętnych na opatentowanie zapałek nie brakowało, oporów nie miał jednak niejaki Samuel Jones z Londynu, który w 1829 roku patent zgłosił i zaczął je sprzedawać.

Zapakował zapałki w pudełko

Pomysł Walkera na zapałki wykorzystał w 1855 Szwed J. E. Lundström, który założył fabrykę zapałek w miejscowości Jonköping. Jego zapałki miały łebki wykonane według pomysłu Johna Walkera, natomiast draski zawierały fosfor czerwony według pomysłu Böttgera z Frankfurtu.

Lundström zapałki umieszczał w stosowanych do dziś pudełkach z wysuwaną szufladką. Na pudełku zaczął umieszczać na początku informacje o producencie, później o różnej treści (reklamowej, edukacyjnej), co zapoczątkowało filumenistykę.

Oprac. na podstawie artykułu z Wikipedii, autorstwa, udost. na licencji CC-BY-SA 3.0

Creative Commons

[1]Uznanie autorstwa - Na tych samych warunkach. 3.0. Niemcy

Dodaj pierwszy komentarz

Komentowanie artykułu dostępne jest tylko dla zalogowanych użytkowników, którzy mają do niego dostęp.
Zaloguj się

naszahistoria.pl

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2020 Polska Press Sp. z o.o.