Dziś obchodzimy Dzień Powstań Śląskich. Święto zostało ustanowione rok temu. Co odbędzie się z tej okazji na Śląsku?

Paweł Ćwikliński
Dzień Powstań Śląskich obchodzony jest 20 czerwca. Święto zostało ustanowione przez prezydenta Andrzeja Dudę.
Dzień Powstań Śląskich obchodzony jest 20 czerwca. Święto zostało ustanowione przez prezydenta Andrzeja Dudę. Narodowe Archiwum Cyfrowe
Dzień Powstań Śląskich, ustanowiony w zeszłym roku przez prezydenta Andrzeja Dudę, obchodzimy 20 czerwca. Jego głównym przesłaniem jest kultywowanie pamięci o wydarzeniach z lat 1919-1921, kiedy to na terenie Śląska doszło do trzech zrywów powstańczych. Z tej okazji na terenie całego Śląska organizowane są wydarzenia upamiętniające ten czas.

Dzień Powstań Śląskich już jutro. Święto ustanowiono w zeszłym roku

W latach 1919-1921 na Śląsku miały miejsce trzy zrywy powstańcze, które na dobre zapisały się w historii tego rejonu. Były skutkiem podziałów regionalnych, ustalonych po I wojnie światowej. Wówczas Śląsk został podzielony: jedna z części znajdowała się na terenie Polski, druga na terenie Republiki Weimarskiej. Obie strony dążyły do tego, aby włączyć Śląsk. Zarówno ludność niemiecka, jak i ludność polska zamieszkująca ten obszar broniła swoich argumentów - było to starcie dwóch tożsamości narodowych.

Ostatecznie doprowadziło to do narastających konfliktów na tle etnicznym i społecznym, w efekcie czego doszło do trzech powstań. W tym roku obchodziliśmy 102. rocznicę III powstania śląskiego, uważanego za kluczowy moment trwających walk. Prowadzony przez Wojciecha Korfantego zryw miał miejsce w nocy z 2 na 3 maja 1921 i było poprzedzone plebiscytem dotyczącym przyłączenia Śląska do Niemiec (przewagę w głosowaniu miała ludność niemiecka). Różne źródła podają inną liczbę uczestników powstań, szacuje się jednak, że mogło być ich nawet powyżej 60 tys.

Dzięki działaniom powstańczym Polaków przyznano 30% terenu plebiscytowego, co było dla kraju wyjątkowo korzystne - otrzymany obszar był mocno uprzemysłowiony. Ostatecznie został włączony do kraju w 1922.

W roku 2022 prezydent Andrzej Duda ustanowił Dzień Powstań Śląskich, który ma na celu uhonorowanie bojowników o przynależność Śląska do Polski. Data 20 czerwca oznacza wkroczenie wojska polskiego na przyznane po powstaniach tereny. Należy pamiętać, że nie jest do to dzień wolny od pracy.

Wydarzenia na Śląsku z okazji Dnia Powstań Śląskich. Co zaplanowano?

Z okazji Dnia Powstań Śląskich na Śląsku odbywa się szereg wydarzeń. Instytut Pamięci Narodowej w Katowicach organizuje w tym dniu odsłonięcie upamiętnienia powstańca śląskiego Ignacego Kaczmarka. Jak czytamy w informacji udostępnionej przez instytut:

- W czerwcu 1944 r. niemiecki Wyższy Sąd Krajowy w Katowicach skazał Kaczmarka na karę śmierci, ponieważ w jego mniemaniu dopuścił się „wypowiedzi rozkładowych”. Wypowiedzi te, mające defetystyczny charakter, polegały na prognozowaniu klęski Niemiec podczas II wojny światowej i utraty ziem na rzecz Polski, na zachwalaniu sowieckiego uzbrojenia, opisywaniu utraty zaufania narodu niemieckiego do Adolfa Hitlera oraz odzyskania niepodległości przez Polskę. Skazanie za ten czyn nastąpiło w sposób niezgodny nawet z obowiązującym w III Rzeszy prawem karnym.

W Katowicach o godzinie 9:00 rozpocznie się apel z okazji Narodowego Dnia Powstań Śląskich pod Pomnikiem Powstańców Śląskich. O godzinie 10:30 zaplanowano natomiast mszę w kościele Podwyższenia Krzyża Św.

To jednak nie wszystko. W Parku Śląskim odbędzie się Piknik Rodzinny, podczas którego posłuchać będzie można koncertów i uczestniczyć w przygotowanych atrakcjach. Dokładny plan można sprawdzić na poniższej grafice:

Plakat pikniku rodzinnego z okazji Dnia Powstańców Śląskich 2023.
Plakat pikniku rodzinnego z okazji Dnia Powstańców Śląskich 2023. mat. pras.

Nie przeocz

Zobacz także

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Najważniejsze wiadomości z kraju i ze świata

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na naszahistoria.pl Nasza Historia