Dzień Powstań Śląskich już jutro. Święto ustanowiono w zeszłym roku
W latach 1919-1921 na Śląsku miały miejsce trzy zrywy powstańcze, które na dobre zapisały się w historii tego rejonu. Były skutkiem podziałów regionalnych, ustalonych po I wojnie światowej. Wówczas Śląsk został podzielony: jedna z części znajdowała się na terenie Polski, druga na terenie Republiki Weimarskiej. Obie strony dążyły do tego, aby włączyć Śląsk. Zarówno ludność niemiecka, jak i ludność polska zamieszkująca ten obszar broniła swoich argumentów - było to starcie dwóch tożsamości narodowych.
Ostatecznie doprowadziło to do narastających konfliktów na tle etnicznym i społecznym, w efekcie czego doszło do trzech powstań. W tym roku obchodziliśmy 102. rocznicę III powstania śląskiego, uważanego za kluczowy moment trwających walk. Prowadzony przez Wojciecha Korfantego zryw miał miejsce w nocy z 2 na 3 maja 1921 i było poprzedzone plebiscytem dotyczącym przyłączenia Śląska do Niemiec (przewagę w głosowaniu miała ludność niemiecka). Różne źródła podają inną liczbę uczestników powstań, szacuje się jednak, że mogło być ich nawet powyżej 60 tys.
Dzięki działaniom powstańczym Polaków przyznano 30% terenu plebiscytowego, co było dla kraju wyjątkowo korzystne - otrzymany obszar był mocno uprzemysłowiony. Ostatecznie został włączony do kraju w 1922.
W roku 2022 prezydent Andrzej Duda ustanowił Dzień Powstań Śląskich, który ma na celu uhonorowanie bojowników o przynależność Śląska do Polski. Data 20 czerwca oznacza wkroczenie wojska polskiego na przyznane po powstaniach tereny. Należy pamiętać, że nie jest do to dzień wolny od pracy.
Wydarzenia na Śląsku z okazji Dnia Powstań Śląskich. Co zaplanowano?
Z okazji Dnia Powstań Śląskich na Śląsku odbywa się szereg wydarzeń. Instytut Pamięci Narodowej w Katowicach organizuje w tym dniu odsłonięcie upamiętnienia powstańca śląskiego Ignacego Kaczmarka. Jak czytamy w informacji udostępnionej przez instytut:
- W czerwcu 1944 r. niemiecki Wyższy Sąd Krajowy w Katowicach skazał Kaczmarka na karę śmierci, ponieważ w jego mniemaniu dopuścił się „wypowiedzi rozkładowych”. Wypowiedzi te, mające defetystyczny charakter, polegały na prognozowaniu klęski Niemiec podczas II wojny światowej i utraty ziem na rzecz Polski, na zachwalaniu sowieckiego uzbrojenia, opisywaniu utraty zaufania narodu niemieckiego do Adolfa Hitlera oraz odzyskania niepodległości przez Polskę. Skazanie za ten czyn nastąpiło w sposób niezgodny nawet z obowiązującym w III Rzeszy prawem karnym.
W Katowicach o godzinie 9:00 rozpocznie się apel z okazji Narodowego Dnia Powstań Śląskich pod Pomnikiem Powstańców Śląskich. O godzinie 10:30 zaplanowano natomiast mszę w kościele Podwyższenia Krzyża Św.
To jednak nie wszystko. W Parku Śląskim odbędzie się Piknik Rodzinny, podczas którego posłuchać będzie można koncertów i uczestniczyć w przygotowanych atrakcjach. Dokładny plan można sprawdzić na poniższej grafice: