Egipt. Naukowcy wyjaśnili tajemnicę budowy Wielkiej Piramidy w Gizie. Ustalenia zaskakują

Kazimierz Sikorski
Kazimierz Sikorski
Wideo
od 16 lat
Dotychczas naukowcy przekonywali, że budowniczowie Wielkiej Piramidy w Gizie transportowali potrzebne do budowy głazy drogą lądową. Tymczasem okazało się, że korzystali z nieistniającej już odnogi Nilu. To ona pomogła w budowie Siódmego Cudu Świata.

Przez wieki przekonywano, że budowniczowie transportowali ogromne kamienne bloki przez 800 km lądu. Nowe badanie dowiodło, że robotnicy wykorzystywali Nil do transportu gigantycznych, nawet 15-tomowych kamieni.

Tajemnica tkwi w dawno nieistniejącym kanale Nilu, znanym jako odnoga Chufu, który płynął w pobliżu Gizy. To on był używany do transportu 2,3 mln ton kamiennych bloków do budowy konstrukcji. Odnoga wyschła 600 lat przed nasza erą.

Odkrycie jest poparte tekstem odczytanym w liczącym 4 tys. lat papirusie, który opisuje łodzie wykorzystujące Nil do transportu bloków z klifów naprzeciw Gizy i z Morza Czerwonego.

Zespół francuskich naukowców, współpracujący z badaczami z Chin i Egiptu, przeanalizował warstwy skalne otaczające piramidy, co pozwoliło odkryć oś czasu i przepływ Chufu. Dzięki temu określono, że poziom odnogi był kiedyś wystarczająco wysoki, by można go było wykorzystać do żeglugi.

Wielka Piramida w Gizie została zbudowana przez trzech faraonów od około 2550 do 2490 roku przed nasza erą.

mac

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Egipt. Naukowcy wyjaśnili tajemnicę budowy Wielkiej Piramidy w Gizie. Ustalenia zaskakują - Portal i.pl

Wróć na naszahistoria.pl Nasza Historia