Irak. 3400-letnie miasto Zakhiku z epoki brązu wyłoniło się po miesiącach ekstremalnej suszy

Piotr Kobyliński
fot: facebook.com/unituebingen
Archeolodzy odkryli pozostałości 3400-letniego miasta, które wyłoniły się ze zbiornika w Iraku po miesiącach ekstremalnej suszy. Jest prawdopodobne, że to miasto Zakhiku, będące kiedyś istotnym ośrodkiem miejskim w Imperium Mittani. Naukowcy byli pod silną presją dokumentowania i badania wykopalisk.

Gdy poziom wody gwałtownie spadł, niemieccy i kurdyjscy archeolodzy odkryli starożytną osadę z Imperium Mittani - spod powierzchni wyłoniło się miasto z epoki brązu. Niegdyś znajdowało się nad brzegiem rzeki Tygrys i uważa się, że było to miasto Zakhiku, ważne centrum Imperium Mittani, które trwało od około 1550 do 1350 p.n.e.

Naukowcy byli zszokowani odkryciem dobrze zachowanych ścian wykonanych z suszonych na słońcu cegieł mułowych. Niektóre z nich znajdowały się pod wodą przez 40 lat, odkąd zbudowano tamę w Mosulu i utworzono zbiornik.

Irak został poważnie dotknięty zmianami klimatycznymi. W ciągu ostatniego stulecia średnie temperatury wzrosły o prawie 1 ℃. Ekstremalne upały spowodowały, że w szczególności południe kraju cierpi z powodu miesięcy suszy. Brak opadów i złe zarządzanie zasobami sprawiły, że społeczności w regionie walczą o wodę. Zbiornik Mosul Dam w regionie Kurdystanu jest najważniejszym miejscem przechowywania wody w kraju. Na początku tego roku władze osuszyły jej część, aby zapobiec wysychaniu upraw, powodując dramatyczny spadek poziomów wody.

Archeolodzy z Uniwersytetu we Fryburgu i Uniwersytetu w Tybindze w Niemczech oraz Organizacja Archeologii Kurdystanu byli pod silną presją dokumentowania i badania wykopalisk, nie wiedząc kiedy mogą zostać ponownie zatopione.

W ciągu zaledwie kilku dni archeolodzy z powodzeniem zmapowali większość miasta, w tym obszar uważany za kompleks przemysłowy, fortyfikację z murami i wieżami oraz duży budynek magazynowy. Miasto zostało zniszczone w wyniku trzęsienia ziemi w około 1350 roku p.n.e.

Ogromny budynek magazynu ma szczególne znaczenie, ponieważ musiały być w nim przechowywane ogromne ilości towarów, prawdopodobnie sprowadzonych z całego regionu

- mówiła Ivana Puljiz z Uniwersytetu we Fryburgu.

Zespół odkrył również artefakty, które dają lepszy obraz tego, jak kiedyś wyglądało życie na brzegach Tygrysu. Znaleźli pięć naczyń ceramicznych zawierających ponad 100 tabliczek z pismem klinowym, system pisma używany na starożytnym Bliskim Wschodzie.

Jest bliskie cudu, że tabliczki klinowe wykonane z niewypalonej gliny przetrwały tyle dziesięcioleci pod wodą

- wyjaśniał Peter Pfälzner z Uniwersytetu w Tybindze.

Naukowcy mają nadzieję, że te starożytne pisma, datowane na krótko po trzęsieniu ziemi, dostarczą ważnych informacji o życiu w regionie pod koniec Imperium Mittani.

Teraz odkrycie ponownie jest zanurzone pod wodami zbiornika, ale w celach konserwatorskich, aby chronić ściany i inne ważne znaleziska przed dalszymi uszkodzeniami, zostały one zabezpieczone ciasno dopasowanymi arkuszami z tworzywa sztucznego i przysypane żwirem.

Źródło: euronews.com

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Najważniejsze wiadomości z kraju i ze świata

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na naszahistoria.pl Nasza Historia