Przerażające odkrycie polskich archeologów. Szczątki kobiety i dziecka zamknięte na kłódkę

Aleksandra Jaros
Szkielet kobiety pochowanej z kłódką na stopie i sierpem na szyi. Według naukowców, jej wystające zęby mogły być dla ludności dowodem, że jest wampirem
Szkielet kobiety pochowanej z kłódką na stopie i sierpem na szyi. Według naukowców, jej wystające zęby mogły być dla ludności dowodem, że jest wampirem Cover Images/East News
Zagraniczne media piszą o wyjątkowym odkryciu archeologów z Polski, którego dokonano w miejscowości Pień. Podczas wykopalisk na cmentarzysku, naukowcy natknęli się na szczątki dziecka przykutego kłódką do grobu oraz kobiety z sierpem na szyi. Odkrycie ma świadczyć o wierze naszych przodków w wampiry i zjawiska nadprzyrodzone.

Szczątki kobiety i dziecka przykute do grobu

Portal CNN informował we wtorek o wyjątkowym odkryciu polskich archeologów z Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu. Podczas wykopalisk na cmentarzysku w miejscowości Pień, badacze natknęli się na szczątki dziecka z XVII wieku, przykutego do grobu kłódką. Miało to ponoć zapobiec jego powstaniu z grobu.

Dziecko zostało pochowane twarzą w dół, z trójkątną żelazną kłódką na stopie. Według naukowców, celem było powstrzymanie go od opuszczenia grobu, a odkrycie zdradza wiele informacji o wierzeniach naszych przodków w tym okresie.

Na cmentarzu znaleziono także ciało młodej kobiety z kłódką na dużym palcu lewej stopy i sierpem na szyi, co sugeruje, że według ludzi, którzy ją pochowali, mogła być wampirem. Obawy miały wzbudzać m.in. jej wystające przednie zęby.

„To cmentarz dla osób odrzuconych, których z pewnością obawiano się po śmierci, a może i za życia. Podejrzanych o kontakt z siłami nieczystymi. Osób, które też w jakiś sposób zachowywały się inaczej” – powiedział cytowany przez CNN dr hab. Dariusz Poliński z Instytutu Archeologii UMK w Toruniu.

Wampiry i zombie - wierzenia naszych przodków

Okazuje się, że wiara w duchy, zombie i inne zjawiska nadprzyrodzone była w owym czasie czymś normalnym i powszechnym.

Jak wyjaśnił dr Poliński, osoby które dokonywały tego typu pochówków, bały się zmarłych. Uważały bowiem, że po śmierci powstają z grobów, by pić krew żywych ludzi.

Archeolodzy odkryli też inne metody zatrzymywania „żywych trupów”. By zapobiec powstawaniu z martwych, w różnych miejscach na ciele np. na krtani, czy szyi zmarłego umieszczano kamienie.

W Polsce już wcześniej odkryto pochówki wykazujące na podobne zwyczaje, mające uchronić ludność przed wampirami. Dla przykładu w Krakowie odkopano kilka szkieletów z odciętymi głowami, a w Kamieniu Pomorskim odkryto groby zmarłych, którym w usta wciskano cegłę.

Jesteśmy na Google News. Dołącz do nas i śledź Portal i.pl codziennie. Obserwuj i.pl!

Źródło: CNN

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Kadra Probierza przed Portugalią - meldunek ze Stadionu Narodowego

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na naszahistoria.pl Nasza Historia