Tajemnicze korytarze, zjawy i duchy... Jakie legendy kryją mury zamku w Chudowie? ZDJĘCIA

OPRAC.:
Julia Muc
Julia Muc
Zamek w Chudowie
Zamek w Chudowie fotopolska.eu
Odzyskujący dawną świetność zamek w Chudowie to nie tylko historyczny zabytek, ale także centrum tajemnic i legend. Pośród murów można odkrywać nie tylko eksponaty z przeszłości regionu, ale również zgłębiać fascynujące historie dawnych mieszkańców. Odtworzona karczma "Oberża pod Świętym Jerzym" oraz zabytkowy spichlerz to dodatkowe punkty na mapie turystycznej, które wspaniale wpisują się w atmosferę tego tajemniczego miejsca.

Niesamowita historia zamku w Chudowie

W Chudowie, położonym w gminie Gierałtowice w powiecie gliwickim, turyści mogą odkryć fascynujący zamek, który stopniowo przywracany jest do dawnej świetności. To nie tylko miejsce historyczne, ale także centrum kulturalne, organizujące różnorodne wydarzenia plenerowe. Odbudowana wieża zamkowa kryje w sobie muzeum, w którym prezentowane są znalezione podczas prac archeologicznych eksponaty, rzucające światło na historię regionu. Obok zamku powstała rekonstrukcja dawnej karczmy, znanego miejsca spotkań pod nazwą "Oberża pod Świętym Jerzym", nawiązująca do dawnych tradycji i atmosfery.

Sprawdźcie, jak zmienił się zamek w Chudowie na przestrzeni lat!

Historia zamku w Chudowie sięga XVI wieku, kiedy to Jan Gierałtowski postawił pierwsze budynki. Zamek, wzniesiony z kamienia i cegły, charakteryzował się renesansowymi elementami architektonicznymi, takimi jak krużganki i dziedziniec. W XVIII wieku, będąc w posiadaniu rodziny Foglarów, zamek przeszedł rozbudowę, stając się jedną z najokazalszych rezydencji na Śląsku. Jednak z biegiem czasu, w kolejnych wiekach, zamek tracił na znaczeniu, aż w końcu popadł w ruinę po pożarze w 1847 roku.

Szansa na odzyskanie dawnego blasku

Fundacja "Zamek Chudów", powołana w 1995 roku, podjęła się zadania odbudowy i rekonstrukcji tego historycznego obiektu. Dzięki ich staraniom, zamek powoli odzyskuje dawny blask i staje się ważnym punktem na kulturalnej mapie regionu. Dla miłośników historii i architektury, odwiedzenie tego miejsca to prawdziwa podróż w czasie, pozwalająca na poznanie bogatej przeszłości i tajemniczych zakamarków zamku w Chudowie.

Sprawdźcie, jak teraz wygląda zamek w Chudowie!

Tajemnicze korytarze, zjawy i duchy... Legendy o zamku w Chudowie

W zamierzchłych czasach, gdy lasy i puszcze pokrywały te ziemie, w zamku Chudów panował dzielny rycerz, który zakochał się w przepięknej mniszce. Mimo przeciwności losu, dziewczyna porzuciła klasztor, aby być z ukochanym. Ich małżeństwo było pełne miłości, ale krótkie, gdyż młoda żona nagle zachorowała i zmarła.

Niezłomny rycerz pochował ją na odległym cmentarzu, jednak jej duch powracał do zamku każdej nocy, pokonując ciemny las. W końcu pan zamku zbudował podziemny korytarz łączący zamek z grobem żony, by ułatwić jej podróże. Tajemny korytarz do dziś czeka na odkrycie.

Zakazane uczucie

Inna opowieść krąży o duchu Julianny Urszuli von Kotuliński, która żyła w zamku w drugiej połowie XVII wieku. Młoda dziewczyna zakochała się w swym ogrodniku, jednak ojciec chciał wydać ją za bogatego hrabiego. Gdy odkrył prawdziwą miłość córki, skazał jej ukochanego na tortury, w wyniku których zmarł. Zrozpaczona dziewczyna została zamurowana żywcem w zamkowej wieży, gdzie również umarła. Do dziś mówi się, że słychać głos i płacz nieszczęśliwej Julianny Urszuli, której duch na wieczność został uwięziony w murach zamku.

Zamek w Chudowie

Tajemnicze korytarze, zjawy i duchy... Jakie legendy kryją m...

od 12 lat
Wideo

Wybory samorządowe 2024 - II tura

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Tajemnicze korytarze, zjawy i duchy... Jakie legendy kryją mury zamku w Chudowie? ZDJĘCIA - Dziennik Zachodni

Wróć na naszahistoria.pl Nasza Historia