Instytut Śląski kupił przedwojenne płyty gramofonowe. Zapisana jest na nich historia Polaków w Niemczech

Krzysztof Marcinkiewicz
Wideo
od 16 lat
Niedawno Instytut Śląski pozyskał oryginalne, przedwojenne płyty gramofonowe. Znajduje się na nich zapis dźwiękowy historycznego Kongresu Polaków w Niemczech, który odbył się 6 marca 1938 r. w Theater des Volkes w Berlinie.

W 85. rocznicę berlińskich wydarzeń Instytut Śląski podzielił się swoim najnowszym zakupem, do którego doszło w dość ciekawych okolicznościach. Pracownicy IŚ otrzymali informację o płytach gramofonowych wystawionych na portalu ogłoszeniowym OLX. Przekazał im ją Jacek Kaczor z Opolskiej Fundacji Filmowej OFFilm.

Jak opowiada Piotr Solga z Instytutu Śląskiego, skontaktowali się ze sprzedawcą mieszkającym w Warszawie, który zapewniał, że płyty są pamiątką po jego dziadku.

- Musieliśmy jednak upewnić się czy to nie falsyfikaty. Tutaj nieoceniona naprawdę pomoc przyszła z Muzeum Śląska Opolskiego i z Muzeum Polskiej Piosenki. MŚO ma w zbiorach to samo wydanie płyt i udostępnili je nam do wglądu, natomiast MPP ma eksperta od albumów winylowych - też tych najstarszych - który pomógł nam ocenić, że ryzyko, by te płyty były podrobione jest praktycznie zerowe – tłumaczy Piotr Solga.

Płyty produkowane w 1938 r. znacząco różnią się od tych wykonywanych obecnie. Stworzone były z ebonitu, przez to były niezwykle delikatne i łatwo się tłukły. Dlatego sprzedawca w ogóle nie brał pod uwagę wysyłki płyt kurierem. Początkowo w grę wchodził jedynie odbiór osobisty w Warszawie.

- Ostatecznie sprzedawca sam przywiózł doskonale zabezpieczone płyty samochodem. Przyjechały ze stolicy na grubym gąbczastym materacu, poprzekładane filcem i kocami, tak żeby nie zaszkodziły im ani wstrząsy, ani klimatyzacja – mówi Piotr Solga.

Pracownik IŚ podkreśla udaną współpracę z Witoldem Garbalem z Muzeum Śląska Opolskiego i Mateuszem Torzeckim z Muzeum Polskiej Piosenki. Wspólnie porównali zdjęcia płyt z oryginałami w MŚO i doszli do tego, jaki odtwarzacz najlepiej kupić, żeby zdołał je odpalić przedwojenne nagrania.

Berliński Kongres miał ogromne znaczenie dla 1,5 mln Polaków mieszkających tereny hitlerowskich Niemiec. Spotkanie było manifestacją narodową. Wzięło w nim udział 5 tysięcy delegatów, również ze Śląska Opolskiego. Dzięki zakupionym płytom, w 85. rocznicę Kongresu Polaków w Niemczech Instytut Śląski zaprezentował nagranie dźwiękowe z tego wydarzenia. Znaleźć je można w serwisie Youtube lub na stronie Instytutu Śląskiego.

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na naszahistoria.pl Nasza Historia