Nowa pamiątkowa moneta NBP upamiętnia bohaterów Powstań Śląskich. Uhonorowano nimi tych, dla których ta pamięć historyczna jest bardzo ważna

Mateusz Majnusz
We wtorek w urzędzie wojewódzkim wręczono medale osobom, które zasłużyły się w propagowaniu pamięci o powstańcach oraz idei upamiętnienia zrywu narodowego – 3 powstań z lat 1919–1921 i złożenia hołdu jego bohaterskim uczestnikom.
We wtorek w urzędzie wojewódzkim wręczono medale osobom, które zasłużyły się w propagowaniu pamięci o powstańcach oraz idei upamiętnienia zrywu narodowego – 3 powstań z lat 1919–1921 i złożenia hołdu jego bohaterskim uczestnikom. Mateusz Majnusz
Narodowy Bank Polski przy współpracy z opolskim urzędem wojewódzkim wypuścił do obiegu pamiątkową monetę z okazji 100. rocznicy powrotu części Górnego Śląska do Polski oraz ustanowienia przez prezydenta RP Andrzeja Dudę Narodowego Dnia Powstań Śląskich.

We wtorek w urzędzie wojewódzkim wręczono medale osobom, które zasłużyły się w propagowaniu pamięci o powstańcach oraz idei upamiętnienia zrywu narodowego – 3 powstań z lat 1919–1921 i złożenia hołdu jego bohaterskim uczestnikom.

- 20 czerwca obchodziliśmy – po raz pierwszy - Narodowy Dzień Powstań Śląskich. Jest to bardzo ważny dzień także we współczesnych dziejach Polski, ponieważ nie byłoby Rzeczpospolitej, gdyby nie bohaterstwo uczestników trzech powstań śląskich – tłumaczy wojewoda opolski Sławomir Kłosowski.

Dzięki współpracy z opolskim oddziałem Narodowego Banku Polskiego do obiegu trafiła piękna, pamiątkowa moneta o nominałach 10 zł i 20 zł. I to właśnie tymi monetami zostali uhonorowani mieszkańcy Opolszczyzny, którzy w swojej zawodowej pracy zabiegali o to, aby wielkie poświęcenie mieszkańców sprzed stu lat nie zostało nigdy zapomniane.

Monety otrzymali: dr Bartosz Kuświk (dyrektor Instytutu Śląskiego), Alicja Nabdzyk-Kaczmarek (prezes Stowarzyszenia Społeczno-Kulturalnego Polski Śląsk), Bolesław Bezeg (redaktor naczelny nto), prof. Marcin Lorenc ( rektor Politechniki Opolskiej), prof. Michał Lis ( z Instytutu Śląskiego), prof. Mirosław Lenart (dyrektor Archiwum Państwowego w Opolu), harcmistrz Leszek Krzyżanowski, dr hab. Mariusz Patelski ( z Instytutu Historii UO), dr hab. Marek Białokur ( z Instytutu Historii UO) oraz Piotr Moc ( prezes Radia Opole).

- Chciałbym podziękować wojewodzie opolskiemu, że w taki godny sposób możemy uhonorować osoby, które rzeczywiście włączyły się w akcje upamiętniania rocznicy powrotu części Górnego Śląska do Polski. Pamięć historyczna o tych bohaterach sprzed stu lat i rola NBP jest dobrym miernikiem naszej pamięci narodowej – podkreślał Paweł Frącz, dyrektor oddziału okręgowego NBP w Opolu.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Najważniejsze wiadomości z kraju i ze świata

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na naszahistoria.pl Nasza Historia