Nowy pilotażowy program Biura Nowych Technologii IPN "Mobilne skrzynie z immersyjną edukacją historyczną"

OPRAC.: DA
Nowy pilotażowy program Biura Nowych Technologii IPN "Mobilne skrzynie z immersyjną edukacją historyczną"
Nowy pilotażowy program Biura Nowych Technologii IPN "Mobilne skrzynie z immersyjną edukacją historyczną" IPN
Instytut Pamięci Narodowej wychodząc na przeciw wnioskom z raportu "Edukacja dla pamięci", autorstwa dr hab. Krzysztofa Malickiego, zaprezentował nowy pilotażowy program "Mobilne skrzynie z immersyjną edukacją historyczną". Przygotowany on został przez Biuro Nowych Technologii IPN.

Kotecki: ścieżką dotarcia są właśnie nowe technologie

Konferencja odbyła się w siedzibie oddziału IPN w Gdańsku. Na prezentacji była również młodzież szkolna, do której program jest skierowany.

– Jestem wielce uradowany i zaszczycony tym, że to właśnie w Gdańsku inaugurujemy projekt Biura Nowych Technologii. To projekt, który dzisiaj oferuje już młodzieży pięć odrębnych propozycji, bardzo ściśle związanymi i ważnymi dla najnowszej historii Polski wydarzeniami [...] Instytut Pamięci Narodowej musi i chce wychodzić naprzeciw Państwa oczekiwaniom, jeżeli chodzi o współczesny język komunikowania się w obszarze edukacyjnym – mówił dr Marek Szymaniak podczas konferencji.

– Nasze badania [...], które zakończyły się raportem „Nowe ścieżki edukacji historycznej”, pokazały nam, że potrzebą edukatorów jest kompletny zestaw, aby przeprowadzać immersyjne projekty: z jednej strony to dostępny projekt i scenariusz lekcji, [...], z drugiej zaś strony technologie. W tych skrzyniach [...] dostępny jest komputer z bardzo dobrą kartą graficzną i z najlepszymi podzespołami do tego typu projektów, oraz okulary VR, króre zapewniają wielozmysłowość – mówiła dyrektor Biura Nowych Technologii, opisując następnie dostępne projekty.

– Ścieżką dotarcia są właśnie nowe technologie, poprzez które poszukujemy rozwiązań edukacyjnych, poprzez które dotrzemy do młodzieży. Cieszę się z waszej obecności, bo dzięki temu zapoznacie z możliwościami Biura Nowych Technologii – mówił zwracając się do młodzieży dyrektor Biura Kadr Mateusz Kotecki.

W skład każdej z skrzyń wchodzi komputer gamingowy, ekran, gogle do wirtualnej rzeczywistości (VR) Meta Oculus Quest II oraz akcesoria niezbędne do ich obsługi. Wspomniany sprzęt umożliwia zapoznanie się z wgranymi do niego immersyjnymi projektami edukacyjnymi stworzonymi przez Biuro Nowych Technologii IPN, do których należą:

  1. „Gra Szyfrów” – pierwszy projekt gamingowy IPN. Akcja gry nawiązuje do wojny polsko-bolszewickiej, gracze mają szansę z bliska przyjrzeć się działaniom m.in. Jana Kowalewskiego. Projekt dostępny jest na PC i VR.
  2. „Lotnicy” – najnowszy projekt gamingowy IPN. Akcja gry przybliża losy polskich lotników z czasów II wojny światowej. Gracze mają okazję poznać sylwetki Jana Zumbacha, Jadwigi Piłsudskiej, Anny Leski i innych. Projekt dostępny jest na PC i VR.
  3. „WARSAW RISING – miasto bohaterów” – gra komputerowa, w trakcie której uczestnik wciela się w rolę dowódcy oddziału biorącego udział w Powstaniu Warszawskim.
  4. „Świadectwo poMOCY” – immersyjna etiuda filmowa przygotowana w technologii wirtualnej rzeczywistości przedstawiająca losy błogosławionej rodziny Ulmów z Markowej brutalnie zamordowanej przez Niemców 24 marca 2024 roku za ukrywanie Żydów.
  5. „Szybowcowa ‘87” – immersyjne doświadczenie przygotowane w technologii wirtualnej rzeczywistości, dzięki któremu użytkownik przenosi się do lat 80. XX wieku, gdzie w tajnej drukarni Solidarności Walczącej umieszczonej w jednym z wrocławskich mieszkań ma szansę zapoznać się z działalnością konspiracyjną.

Do projektów zostały przygotowane scenariusze lekcji dla nauczycieli, które można wykorzystać podczas zajęć w szkole, gdyż nasze aplikacje są dostępne w google play, apple store, czy steam i są darmowe.

Mobilne skrzynie z immersyjną* historią będą dostępne dla uczniów którzy ukończyli 13. rok życia od 4 do 15 marca w siedzibie IPN w Gdańsku przy al. Grunwaldzkiej 216 Zapisy odbywają się za pomocą formularza dostępnego pod linkiem: https://ipn-konferencje.pl/pl/a/4aba9cecf065a0c9b100e6066b7c2c68/25/0

* Immersja w świecie gier to koncepcja, która polega na całkowitym zanurzeniu się gracza w wirtualnym świecie. Dobrze zrealizowana sprawia, że gracz czuje, jakby faktycznie był wewnątrz gry, pozwala uzyskać "flow" oraz odciąć się od świata zewnętrznego.

CZYTAJ TAKŻE: Najstarsza i najdroższa drukowana książka na świecie. Ma ją Pelplin na Pomorzu. Księgę przebadano na nowo!

Jesteśmy na Google News. Dołącz do nas i śledź "Dziennik Bałtycki" codziennie. Obserwuj dziennikbaltycki.pl!

od 12 lat
Wideo

Wybory samorządowe 2024 - II tura

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na naszahistoria.pl Nasza Historia