Za zdrowie pań! Tak Dzień Kobiet obchodzono w PRL. Co się zmieniło?

Agnieszka Aulich
8 Marca w PRL. Dzień Kobiet święcił triumfy.
8 Marca w PRL. Dzień Kobiet święcił triumfy. NAC
Wręczanie goździków i rajstop, okolicznościowe akademie, artykuły w prasie, ale i zakrapiane imprezy w pracy. Święto Kobiet miało w PRL oficjalny, państwowy charakter. Nadano mu wysoką rangę i obchodzono z pompą. Życzenia dla pań wysyłali nawet kosmonauci. Czy świętujecie Dzień Kobiet? Zobaczcie, jak Dzień Kobiet obchodzono w czasach PRL. Wtedy Dzień Kobiet święcił triumfy.

Spis treści

Dzień Kobiet był elementem propagandy i kronik filmowych z czasów PRL. Fabryki i zakłady pracy odwiedzał wówczas pierwszy sekretarz partii, składając życzenia i pozując do fotografii.

Z goździkiem i kawą

Obowiązkowo w zakładach pracy i w szkołach odbywały się okolicznościowe akademie, połączone ze składaniem życzeń przez kierownika. Towarzyszył temu słodki, nierzadko "zakrapiany" poczęstunek.

8 Marca w PRL. Dzień Kobiet to była uroczysta impreza
8 Marca w PRL. Dzień Kobiet to była uroczysta impreza NAC

Punktem kulminacyjnym było wręczanie paniom przez męską cześć załogi kwiatów, szczególnie goździków (bo były), później również tulipanów, a także drobnych podarunków. Z racji wiecznych braków na rynku paniom wręczano prezenty praktyczne: rajstopy, ręczniki, ścierki, mydło, paczkę kawy czy słodycze.

Święto z „Kwiatkiem dla Ewy” w czasach PRL było wykorzystywane przez państwową propagandę. Pokazywano szczęśliwe panie, spełniające się w pracy zawodowej: włókniarki przy maszynach, panie na poczcie, nauczycielki, milicjantki, kierujące ruchem drogowym, taksówkarki. Kto nie pamięta plakatu z traktorzystką i hasła "Kobiety na traktory"? Eksponowano fakt pracy zawodowej kobiet. Podkreślano tym samym, że kobieta, będąc niekwestionowanym filarem i podporą rodziny, może być doskonałym pracownikiem, w dodatku w pełni zadowolonym ze swojego losu.

Za zdrowie pięknych Pań!

A jak było naprawdę? Nie bez powodu, w wielu kręgach Dzień Kobiet nazywano "pijanym dniem chłopa". Te gorzkie słowa brały się z przykrego doświadczenia wielu rodzin; alkoholizm był powszechnym nałogiem, każda okazja była dobra, by nie wylewać za kołnierz, a już w szczególności takie świeckie święto, jak Dzień Kobiet...

8 Marca w PRL. Dzień Kobiet to były życzenia w pracy
8 Marca w PRL. Dzień Kobiet to były życzenia w pracy

Na co dzień to kobiety musiały dać radę jakimś cudem pogodzić pracę zawodową w pełnym wymiarze z rolą zaopatrzeniowca rodziny (stanie w kolejkach), z rolą wzorowego rodzica (kto u Was w domu chodził na wywiadówki?), troskliwej opiekunki starzejących się rodziców oraz dobrej żony, wspierającej zestresowanego męża. Coś Wam to przypomina, drogie Panie?

8 Marca w PRL. Dzień Kobiet to goździki i tulipany
8 Marca w PRL. Dzień Kobiet to goździki i tulipany NAC

Skąd wziął się Dzień Kobiet?

Historia jest dramatyczna. Zaczęło się od strajków, które były organizowane w Stanach Zjednoczonych przeciwko okropnym warunkom pracy, braku równouprawnienia i praw wyborczych. 8 marca 1908 roku w Nowym Jorku, podczas strajku, kobiety zostały zamknięte w fabryce. Wybuchł pożar. Zginęło ponad 100 kobiet. Wywołało to ogromne oburzenie.

Tragedia stała się symbolem walki o równość. Dwa lata później ustanowiono Międzynarodowy Dzień Kobiet, mający służyć propagowaniu idei praw kobiet oraz przypominać o równości obu płci.

W Polsce pierwszy dzień kobiet obchodzono w 24 marca 1924 roku, ale najbardziej popularny stał się w czasach PRL.

Status oficjalnego święta w Polsce Dzień Kobiet stracił w 1993 roku.

8 Marca w PRL. Organizowano występy artystyczne na Dzień Kobiet.
8 Marca w PRL. Organizowano występy artystyczne na Dzień Kobiet. NAC

Bardzo porządna dziewczyna! Trudno, co robić! Jeżeli pamiętasz kultowe powiedzenia z filmów Barei, rozwiąż QUIZ

Bareja wiecznie żywy. Jak dobrze znasz cytaty z jego kultowych filmów? QUIZ

Coraz chętniej kupujemy na marketplace’ach? Bez względu na wiek

od 16 lat

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na naszahistoria.pl Nasza Historia