Jak Pryliński, Matejko i Dietl ocalili Sukiennice przed wyburzeniem

Czytaj dalej
Fot. Biblioteka Narodowa
Paweł Stachnik

Jak Pryliński, Matejko i Dietl ocalili Sukiennice przed wyburzeniem

Paweł Stachnik

150 lat temu nie były wizytówką Krakowa. Mało brakowało, a zniknęłyby z Rynku. Uratował je młody architekt rodem z Warszawy.

Dzieje charakterystycznego gmachu na środku Rynku Głównego sięgają połowy XIII wieku. Książę Bolesław Wstydliwy w przywileju lokacyjnym dla miasta określił jego plan, a na środku centralnego placu przewidział główne miejsce handlowe. Niebawem zbudowano ratusz, wagę miejską, postrzygalnię (nieistniejące już średniowieczne pomieszczenia urzędu pomiaru sukna) oraz jatki i kramy handlowe. Wszystkie te obiekty stworzyły miniaturowe miasteczko, z plątaniną uliczek i placyków, pełnych gwaru, ruchu i życia. Handel sprowadzanym z Niemiec i Flandrii suknem odbywał się w dwóch rzędach kramów, tworzących ulicę, biegnącą przez środek Rynku. Przywilej wydany przez Władysława Łokietka w 1306 r. głosił, że przyjezdni kupcy musieli się tu zatrzymywać i sprzedawać sukno krakowskim handlarzom z kramów. Bezpośrednia sprzedaż mieszkańcom została zabroniona.

Ponieważ otwarte kramy nie były zbyt dogodne do handlu przy złej pogodzie, w pierwszej połowie XIV wieku zadaszono je. W ten sposób powstała długa, drewniana hala handlowa. Potem od zewnątrz dobudowywano do niej tu i ówdzie mniejsze kramy, budy i budki, służące do handlu innymi towarami. Przywilej Łokietka potwierdził w 1342 r. jego syn, Kazimierz Wielki, który nakazał: „Ktokolwiek z gości przywiezie sukno, ten nie może pierwej sprzedawać go innym gościom jak w czasie jarmarku i nie mniej jak sześć postawów flandryjskich”.

Pozostało jeszcze 88% treści.

Jeżeli chcesz przeczytać ten artykuł, wykup dostęp.

Zaloguj się, by czytać artykuł w całości
  • Prenumerata cyfrowa

    Czytaj ten i wszystkie artykuły w ramach prenumeraty już od 6,15 zł miesięcznie.

    już od
    6,15
    /miesiąc
Paweł Stachnik

Dodaj pierwszy komentarz

Komentowanie artykułu dostępne jest tylko dla zalogowanych użytkowników, którzy mają do niego dostęp.
Zaloguj się

naszahistoria.pl

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2020 Polska Press Sp. z o.o.