Piotr Bera

Kapitan, co się z niemieckimi pancernikami na Helu strzelał

Zbigniew Przybyszewski urodził się 22 września 1907 w Giżewie w rodzinie ziemiańskiej. Był synem Józefa i Heleny z domu Janiszewskiej W 1927 zdał maturę Fot. Muzeum Obrony Wybrzeża/Wikimedia Commons Zbigniew Przybyszewski urodził się 22 września 1907 w Giżewie w rodzinie ziemiańskiej. Był synem Józefa i Heleny z domu Janiszewskiej W 1927 zdał maturę w gimnazjum w Inowrocławiu i został przyjęty na IX rocznik Wydziału Morskiego do Szkoły Podchorążych Marynarki Wojennej w Gdyni
Piotr Bera

Bohater obrony Helu podczas kampanii wrześniowej. Po wojnie zapomniany, wtrącony do więzienia na Rakowieckiej i zamordowany z zimną krwią przez komunistycznych oprawców. Przez lata jego nazwisko było wyklęte, a szczątki przebywały w nieznanym miejscu. Aż do lutego tego roku, gdy potwierdzono, że Zbigniew Przybyszewski spoczywa w kwaterze na Łączce.

Gdy 25 września 1939 roku dwa niemieckie pancerniki "Schlesien" oraz "Schleswig Holstein" rozpoczęły ostrzał cypla na Helu, żaden z niemieckich oficerów pewnie nie przypuszczał jak ciężkie czeka ich zadanie. Już w trakcie pierwszej potyczki pamiętający czasy I Wojny Światowej "Schlesien" wycofywał się za zasłoną dymną. Pancernikom przyszło zmierzyć się z 31. Baterią Helu dowodzoną przez kpt. Zbigniewa Przybyszewskiego - mistrza polskiej floty w strzelaniu artyleryjskim.

Pozostało jeszcze 96% treści.

Jeżeli chcesz przeczytać ten artykuł, wykup dostęp.

Zaloguj się, by czytać artykuł w całości
  • Prenumerata cyfrowa

    Czytaj ten i wszystkie artykuły w ramach prenumeraty już od 6,15 zł miesięcznie.

    już od
    6,15
    /miesiąc
Piotr Bera

Dodaj pierwszy komentarz

Komentowanie artykułu dostępne jest tylko dla zalogowanych użytkowników, którzy mają do niego dostęp.
Zaloguj się

naszahistoria.pl

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2020 Polska Press Sp. z o.o.