Kresowianie na ziemi głubczyckiej. Wystawa prezentowana jest w Kietrzu

Marcin Żukowski
Wystawę "Kresowianie na ziemi głubczyckiej" obecnie można zobaczyć w Kietrzu.
Wystawę "Kresowianie na ziemi głubczyckiej" obecnie można zobaczyć w Kietrzu. PMZG
Kietrz jest kolejnym miastem, w którym prezentowana jest wystawa pt. „Kresowianie na ziemi głubczyckiej”. Można ją zobaczyć w Centrum Kultury i Sportu „Tkalnia”.

Wystawę stworzyło Powiatowe Muzeum Ziemi Głubczyckiej w Głubczycach w oparciu o „Album głubczyckich rodzin kresowych”. Autorem tej publikacji jest dr Arkadiusz Szymczyna, historyk regionalista z Głubczyc i posiadacz bezcennych zbiorów fotografii i dokumentów głubczyckich kresowian. Aktualnie w przygotowaniu jest trzeci tom serii.

Na wystawę składa się blisko 400 zdjęć i dokumentów zestawionych na 28 planszach, ukazujących historie głubczyckich rodzin kresowych.

- Zdjęcia i dokumenty pokazują zarówno przedwojenne życie codzienne Polaków za Bugiem, przede wszystkim rodzin, jak i ich wojenne deportacje na Syberię i do Kazachstanu oraz pojałtańskie przesiedlenia na współczesne ziemie zachodnie Polski. Również na ziemię głubczycką – tłumaczy dr Arkadiusz Szymczyna.

Warto nadmienić, że pod tym względem ziemia głubczycka jest szczególna. Po zakończeniu II wojny światowej na terenie powiatu głubczyckiego ekspatrianci z Kresów Wschodnich stanowili blisko 70 proc. wszystkich mieszkańców.

- W Głubczycach mieścił się drugi, po wrocławskim Psim Polu, największy w Polsce Punkt Etapowy Państwowego Urzędu Repatriacyjnego. Po wojnie trafiło tutaj łącznie ponad 30 tysięcy Polaków ekspatriowanych ze wschodnich ziem II Rzeczypospolitej, którym przydzielono 6 tys. 400 gospodarstw rolnych i 40 tys. hektarów ziemi w powiecie głubczyckim – tłumaczy dr Szymczyna.

W Centrum Kultury i Sportu "Tkalnia" w Kietrzu wystawa będzie prezentowana do 31 marca.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Kultura i rozrywka

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na naszahistoria.pl Nasza Historia