Synowie ziemi myślenickiej w Powstaniu Styczniowym. Muzeum Niepodległości w Myślenicach przygotowało wystawę

Katarzyna Hołuj
Katarzyna Hołuj
Na wystawie będzie można zobaczyć m.in. broń z Powstania Styczniowego
Na wystawie będzie można zobaczyć m.in. broń z Powstania Styczniowego Muzeum Niepodległości w Myślenicach
W powstaniu styczniowym, które wybuchło 160 lat temu na terenie Królestwa Polskiego walczyli m.in. mieszkańcy ziemi myślenickiej, a wśród nich dwaj późniejsi burmistrzowie Myślenic. Ich sylwetkom i udziałowi w tym zrywie narodowym będzie poświęcona wystawa, która zostanie otwarta w najbliższy piątek (27 stycznia) w Muzeum Niepodległości w Myślenicach. Wtedy także będzie można wysłuchać wykładu o powstańcach.

Na wystawie będzie mowa o dwudziestu sześciu powstańcach. Niektórzy mieli po zaledwie kilkanaście lat, kiedy zdecydowali, że będą walczyć o Polskę i jej niepodległość.

Powstanie styczniowe toczyło się głównie na terenie Królestwa Polskiego i zaboru rosyjskiego, a Myślenice wchodziły w skład zaboru austriackiego. Pomimo tego, bardzo wielu ochotników z ziemi myślenickiej i całej Galicji dołączało do powstańców, którzy walczyli z Rosją na terenie Królestwa Polskiego. Mieli poczucie narodowej wspólnoty idąc na powstanie, pomimo tego, że mieszkali w innym zaborze – mówi dr Andrzej Małysa z Muzeum Niepodległości w Myślenicach i autor wystawy „Powstańcy styczniowi ziemi myślenickiej”.

Wśród tych, którzy czuli tę narodową wspólnotę byli m.in. Piotr Pitala, późniejszy wiceburmistrz Myślenic, Edward Klebert, późniejszy burmistrz Myślenic. Pierwszy miał wówczas szesnaście lat, drugi osiemnaście. Nieco starszy był Andrzej Marek, także późniejszy burmistrz Myślenic. Miał 26 lat.
Dr Andrzej Małysa dotarł do wspomnień Edwarda Kleberta opublikowanych cztery dekady po powstaniu. Wspomina on w nich krótkotrwały udział w powstaniu oraz niewolę, kiedy przez kilka tygodni więziony był przez Rosjan. Pod koniec niewoli trafił do Warszawy, gdzie był przetrzymywany m.in. w budynku słynnej Cytadeli. Na szczęście, w jego sprawie u Rosjan interweniował jeden z austriackich dyplomatów i 18-latek został zwolniony z więzienia.

Częścią wystawy będzie również tablica poświęcona tym, którzy udział w powstaniu przypłacili zsyłką w głąb Rosji.

Będzie też mowa o tym, jak wyglądały Myślenice w dobie powstania.

I to nie wszystko, bo ekspozycję wzbogaci ponad 70 eksponatów wypożyczonych od Fundacji im. Tadeusza Kościuszki w Krakowie. Wśród eksponatów będzie głównie broń używana przez powstańców: pistolety kapiszonowe, strzelby myśliwskie, karabiny z bagnetami, szable, tasaki, kosy, bosaki i widły powstańcze. Ale będą też inne przedmioty, np. przygotowane z myślą o skrytobójczych zamachach: strzykawka na truciznę znaleziona pod Chęcinami i składana szabla.

Wernisaż wystawy odbędzie się w piątek o godz. 17.00 w Muzeum Niepodległości w Myślenicach.

Powstanie Styczniowe wzmocniło ducha oporu przeciwko Rosji

od 16 lat

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na naszahistoria.pl Nasza Historia