Znajda pojawił się w tajemniczych okolicznościach 26 maja 1828 roku na ulicach Norymbergi. 16-latek miał przy sobie tylko dwa listy, jeden z nich zaadresowany był do kapitana Wesseniga z czwartego szwadronu szóstego regimentu kawalerii.
W liście proszono kapitana, żeby zaopiekował się chłopcem albo go powiesił. W drugim liście, który najprawdopodobniej matka znajdy napisała do poprzedniego opiekuna, podana była data urodzin chłopca - 30 kwietnia 1812 roku.
Jak bezimienny znajda został Kasparem Hauserem
16-letni znajda został zaprowadzony do kapitana Wesseniga, który zaczął zadawać mu pytania, chłopiec znał tylko kilka słów, powtarzał ciągle: "Chciałbym być kawalerzystą, jak mój ojciec" i "Koń". Znajda został w końcu zabrany na komendę policji, gdzie napisał: Kaspar Hauser, więc takie imię i nazwisko nadano chłopcu.
Kaspar mimo że miał ok. 16 lat, zachowywał się jak sześciolatek, ciągle się uśmiechał, chodził jak małe dziecko i nie potrafił używać palców. Poza tym nie chciał jeść nic oprócz wody i chleba. Za to znajda zdaniem burmistrza Norymbergi był szlachetnie urodzony, a miała o tym świadczyć świetna pamięć chłopaka.
Kaspar Hauser stał się atrakcją Norymbergii
Kaspar pierwsze miesiące pobytu w Norymberdze spędził w więzieniu, znajda stał się atrakcją turystyczną, odwiedzało go dużo ciekawskich osób, krążyły też plotki, że chłopak jest spokrewniony z rodziną Wielkiego Księcia Badenii. Rodzicami Kaspara mieli być Karol Ludwik Badeński i jego żona Stefania.
Tajemniczy znajda był zadowolony, że interesuje się nim tyle osób. Hauserem zainteresował się też znany prawnik Paul Johann Anselm von Feuerbach, który wywalczył oddanie chłopaka pod opiekę George'a Daumera. Daumer nauczył chłopaka czytać i pisać. Zachęcił go też do prowadzenia pamiętnika, dzięki temu mogliśmy poznać historię Hausera.
Atak z siekierą na sierotę Europy
Kaspar Hauser mówił, że większość życia mieszkał w ciasnej celi ze słomianym posłaniem. Dostawał tylko wodę i chleb, a do zabawy miał drewnianego konika. Pamiętał, że pierwszy mężczyzna, jakiego zobaczył w życiu, nauczył go zdania "'Chcę być żołnierzem, jak mój ojciec" i pisać nazwisko Kaspar Hauser.
Tajemniczy mężczyzna zawsze zwracał uwagę na to, żeby Kaspar nie ujrzał jego twarzy i w końcu wyprowadził chłopca na powietrze. Kaspar zemdlał i ocknął się już w Norymberdze. Jak się szybko okazało, popularność Hausera miała też złe strony. 17 października 1829 roku nieznajomy zaatakował Hausera siekierą, ale zdołał go tylko zranić w czoło.
Kim był Kaspar Hauser?
Po tym zdarzeniu znajda dostał się pod opiekę Johanna Biberbacha, a następnie barona von Tuchera, który znalazł mu pracę. Hauserem zainteresował się też brytyjski szlachcic Filip Henryk, 4. Earl Stanhope, bratanek Pitta, który próbował uzyskać prawo opieki nad chłopcem.
Przeniósł on Hausera do Ansbach, gdzie oddano go pod kuratelę Johana Georga Meyera. Stanhope miał przeprowadzić badania, które pokazały, że Hauser pochodzi z Węgier i nie ma szlacheckiego pochodzenia.
Śmierć sieroty Europy
14 grudnia 1833 roku Hausera zwabiono do ogrodów dworskich w Ansbach, ktoś obiecał znajdzie, że powie mu coś o jego pochodzeniu. Jednak nieznajomy ugodził Hausera nożem w pierś i przebił mu płuco. Kaspar zmarł trzy dni później.
Policja nie znalazła w ogrodach, w których doszło do zbrodni, żadnego narzędzia, jedynie czarną portmonetkę z liścikiem : "Hauser będzie w stanie powiedzieć wam, jak wyglądam, skąd pochodzę i kim jestem. Aby zaoszczędzić mu tego, sam to wyjawię. Jestem z … przy granicy z Bawarią … Nazywam się MLO".
"Tu spoczywa Kaspar Hauser, zagadka swoich czasów"
Stanhope i Meyer sugerowali potem, że przyczyną śmierci Hausera było samobójstwo. Znajdę pochowano na wiejskim cmentarzu i postawiono mu nagrobek, który głosił "Tu spoczywa Kaspar Hauser, zagadka swoich czasów. Narodził się w nieznanych okolicznościach, jego śmierć owiana jest tajemnicą".
W Ansbach wzniesiono później też pomnik poświęcony Kasparowi z napisem "Hic occultus occulto occisus est" ("Tutaj nieznany został zabity przez nieznanego"). Tajemnicza postać Kaspara Hausera wielokrotnie inspirowała artystów, film na ten temat nakręcił m.in. Werner Herzog.
Oprac. na podstawie artykułu z Wikipedii,
autorstwa, udost. na licencji CC-BY-SA 3.0