Adam Czesław Dobroński

Mówią świadkowie zbrodni w Białymstoku

Ausweis (dowód osobisty) z czasów okupacji niemieckiej. Przekazał ten dokument Andrzej Zawistowski. Kim był Ryszard Zalewski, urodzony 25 grudnia 1923 Fot. Archiwum rodzinne/Kurier Poranny Ausweis (dowód osobisty) z czasów okupacji niemieckiej. Przekazał ten dokument Andrzej Zawistowski. Kim był Ryszard Zalewski, urodzony 25 grudnia 1923 r.? Ostatnie poświadczenie niemieckie pochodzi z 3 lipca 1945 r. Niemcy zostali wyparci z Białegostoku 27 lipca 1944 r., ale na prezentowanym dowodzie widnieje polska pieczęć poświadczająca zameldowanie z datą 13 października 1950 r. Jak to było możliwe?
Adam Czesław Dobroński

Przed nami maszerował esesman. Nagle wyciągnął z kabury pistolet i ku naszemu przerażeniu wystrzelił, mierząc w poprzedzającego go mężczyznę. Był to Żyd, uciekinier z getta, który nie zorientował się, że na jego marynarce pozostał ślad po usuniętej gwieździe Dawida - opowiada Jerzy Koszewski.

Powie ktoś, że za często wracamy do lat okupacji i "wojny po wojnie". To prawda, że często, ale w ten sposób rejestrujemy relacje, których nikt wcześniej nie spisał. Dziś gościmy w Albumie panów Jerzego Koszewskiego i Ryszarda Malinowskiego.

Miałem wówczas 11 lat i te zabójstwa zostały w mej pamięci do dzisiaj - wspomina Jerzy Koszewski. - W końcu czerwca, mimo wkroczenia wojsk niemieckich do Białegostoku, niektórzy mieszkańcy próbowali wybierać towary i artykuły spożywcze z magazynów posowieckich.

Pozostało jeszcze 86% treści.

Jeżeli chcesz przeczytać ten artykuł, wykup dostęp.

Zaloguj się, by czytać artykuł w całości
  • Prenumerata cyfrowa

    Czytaj ten i wszystkie artykuły w ramach prenumeraty już od 6,15 zł miesięcznie.

    już od
    6,15
    /miesiąc
Adam Czesław Dobroński

Dodaj pierwszy komentarz

Komentowanie artykułu dostępne jest tylko dla zalogowanych użytkowników, którzy mają do niego dostęp.
Zaloguj się

naszahistoria.pl

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2020 Polska Press Sp. z o.o.