"Obcy" straszyli na falach eteru

Pomnik stojący w miejscu, gdzie mieli wylądować obcy Fot. Wikimedia Commons Pomnik stojący w miejscu, gdzie mieli wylądować obcy

30 października 1938 roku w New Jersey nadano słuchowisko "Wojna światów", które wywołało masową panikę wśród słuchaczy przekonanych o inwazji Marsjan

Słuchowisko stacji CBS było radiową adaptacją opowieści H.G. Wellsa pod tym samym tytułem.

Przygotowane zostało przez Orsona Wellesa i Mercury Theatre jako część serii słuchowisk The Mercury Theatre on the Air emitowanych "na żywo" przez stację w święto Halloween 30 października 1938 roku.

Fikcja jak reportaż

Główna strona wydania "The New York Times" z 31 października 1938 roku
(fot. Wikimedia Commons)

Przedstawienie to, w atmosferze napięcia społecznego i wzrostu poczucia zagrożenia poprzedzającego II wojnę światową, zostało potraktowane przez radiosłuchaczy jako faktoid - rzeczywisty reportaż inwazji Marsjan na Ziemię, który wzbudził panikę wśród mieszkańców New Jersey. Im więcej czasu mijało od dnia emisji, tym większa liczba osób twierdziła, że słuchała "doniesień o inwazji" na żywo i faktycznie była świadkiem paniki.

Po kilku latach powszechne stało się przekonanie, że "Wojna światów" była najchętniej słuchaną audycją tego dnia.

Brzuchomówca przyćmił Marsjan

Późniejsze badania wykazały jednak że panika nie była tak bardzo rozpowszechniona jak podawały to gazety. Według firmy C. E. Hooper, która zajmowała się w tym czasie badaniem słuchalności radiowej, tylko 2% osób zapytanych telefonicznie podczas trwania audycji odpowiedziało, że słuchają "sztuki" lub "programu Orsona Wellesa".

The Mercury Theatre on the Air była nadawana w tym samym czasie, co audycja "The Chase and Sanborn Hour" prowadzona przez znanego brzuchomówcę i komika Edgara Bergena, która miała wtedy większa popularność.

Radiowa adaptacja powieści jest uważana za możliwie najlepiej przygotowaną produkcję radiową w dziejach. Stała się ona jednym z pierwszych obiektów badań socjologicznych Projektu Radio prowadzonych przez Fundację Rockefellera - skupiającej się na badaniu wpływu wywieranego przez mass media na społeczeństwo.

Nagranie audycji z 1938 roku

Oprac. na podstawie artykułu z Wikipedii, autorstwa, udost. na licencji CC-BY-SA 3.0

Dodaj pierwszy komentarz

Komentowanie artykułu dostępne jest tylko dla zalogowanych użytkowników, którzy mają do niego dostęp.
Zaloguj się

naszahistoria.pl

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2021 Polska Press Sp. z o.o.