Pierwszego w historii SMS-a (skrót od ang. short message service) wysłano 3 grudnia 1992 roku. Dokonał tego, używając stacjonarnego komputera, brytyjski inżynier Neil Papworth, który w pierwszej wiadomości użył zaledwie dwóch słów - napisał "Merry Christmas" (Wesołych Świąt). Odbiorcą krótkiej wiadomości tekstowej był dyrektor operatora telekomunikacyjnego Vodafone Richard Jarvis.
Historia SMS-ów. Rekord wysłanych wiadomości padł w 2010 roku
Pierwotnie twórcy sądzili, że usługa SMS stanie się sposobem na przesyłanie prostych komunikatów np. o awariach sieci. Z czasem zauważono jednak, że proste wiadomości cieszą się dużą popularnością - przede wszystkim wśród nastolatków - i wprowadzono tę usługę do powszechnego użycia. Pierwszą siecią, która umożliwiła esemesowanie (już w 1993 r.), była fińska Radiolinja. W 1994 roku na rynek wypuszczono telefon Nokia 2010, który umożliwiał już dość łatwe pisanie za pomocą klawiatury. Początkowo możliwość wysyłania SMS-ów istniała tylko w obrębie sieci, której użytkownik był abonentem. Dopiero w 1999 roku umożliwiono przesyłanie SMS-ów pomiędzy różnymi operatorami.
Szczyt popularności SMS-ów przypadł na pierwszą dekadę XXI wieku. W jak dotąd rekordowym 2010 roku na całym świecie wysłano ponad 6 bilionów wiadomości tego typu.
Obecnie SMS-y już nie są najpopularniejszą formą wymiany wiadomości tekstowych. Wyprzedziły je oferujące znacznie więcej możliwości komunikatory, czyli mobilne aplikacje, które pozwalają nie tylko wysyłać wiadomości, ale także łączyć się za pomocą wideo czatu. Do najpopularniejszych aplikacji tego typu należą m.in. WhatsApp, Facebook Messenger, QQ, WeChat, Snapchat czy Telegram.
lena