Przysięga przede wszystkim

Redakcja
Pomnik AK w Sopocie
Pomnik AK w Sopocie Wikimedia Commons/Topory [1]
Udostępnij:
Historia dewizy "Bóg, Honor, Ojczyzna" sięga XVI wieku. Prawnie została wprowadzona jednak dopiero 19 lutego 1993 roku.

Żołnierzom Wojska Polskiego przed wojną przyświecała idea "Honor i Ojczyzna". Była ona dobrze znana z tradycji francuskiej i napoleońskiej. Podczas walk w Polskich Siłach Zbrojnych na Zachodzie przywrócono jej pełną wersję. Była ona znana od XVI wieku, a wpisała się w polską tradycję dzięki literaturze pięknej.

Nowa dewiza została po raz pierwszy wprowadzona na sztandary oddziałów Polskich Sił Zbrojnych. Regulował to dekret o znakach wojska i marynarki wojennej Prezydenta Rzeczypospolitej Władysława Raczkiewicza z 15 października 1943 roku. 28 października tego samego roku zaczęła ona obowiązywać wśród żołnierzy dzięki gen. Kazimierzowi Sosnkowskiemu.

9 listopada 1955 roku polska dewiza została zastąpiona sowieckim "Za naszą Ojczyznę Polskę Rzeczpospolitą Ludową". Słowa "Bóg Honor Ojczyzna" powróciły i zostały prawnie wprowadzone dopiero 19 lutego 1993 roku.

O czym mówi przysięga

"Ojczyźnie wszystko, prócz miłości Boga najwyższego i Honoru" to przyjęta interpretacja polskiej dewizy. Zgodnie z Konstytucją RP obowiązkiem każdego obywatela jest wierność swojej ojczyźnie i troska o wspólne dobro. Wiąże się to z przestrzeganiem prawa, płaceniem podatków i dbałością o środowisko naturalne.

Wierność w tym przypadku jest odbierana jako gotowość do obrony ojczyzny. Szczególnie w sytuacji, kiedy zostanie napadnięta przez inne państwa. Jest ona również tratowana jako wierności sobie nawzajem, co wiąże się z postępowaniem zgodnie z ogólnie przyjętą umową społeczną.

Dewizę można rozumieć trojako. Pierwsza interpretacja wskazuje, że jest ona prostym wyliczeniem najwyższych wartości dla obywateli kraju. Dotyczy ona etosu żołnierskiego, który wywodzi się z historii polskiej szlachty. Druga interpretacja mówi, że można ją traktować jako hierarchię wartości, czyli za najwyższą wartość uznać Boga, następnie honor i Ojczyznę. Trzecia dopuszczalna analiza dewizy przekonuje, że wiara i honor są to fundamenty, na których budowana jest Ojczyzna.

Hasło "Bóg, Honor, Ojczyzna" jest wyznacznikiem tożsamości Polaków. Niejednokrotnie powtarzanie i trzymanie się tej dewizy pomagało przetrwać obywatelom w najtrudniejszych dla nich chwilach.

Oprac. na podstawie artykułu z Wikipedii, autorstwa, udost. na licencji CC-BY-SA 3.0

[1] Zdjęcie udostępnione jest na licencji:

Creative Commons
Uznanie autorstwa - Na tych samych warunkach. 3.0. Niemcy

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Wideo

Komentarze

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Przejdź na stronę główną Nasza Historia
Dodaj ogłoszenie