Przysięga przede wszystkim

Pomnik AK w Sopocie Fot. Wikimedia Commons/Topory [1] Pomnik AK w Sopocie

Historia dewizy "Bóg, Honor, Ojczyzna" sięga XVI wieku. Prawnie została wprowadzona jednak dopiero 19 lutego 1993 roku.

Żołnierzom Wojska Polskiego przed wojną przyświecała idea "Honor i Ojczyzna". Była ona dobrze znana z tradycji francuskiej i napoleońskiej. Podczas walk w Polskich Siłach Zbrojnych na Zachodzie przywrócono jej pełną wersję. Była ona znana od XVI wieku, a wpisała się w polską tradycję dzięki literaturze pięknej.

Nowa dewiza została po raz pierwszy wprowadzona na sztandary oddziałów Polskich Sił Zbrojnych. Regulował to dekret o znakach wojska i marynarki wojennej Prezydenta Rzeczypospolitej Władysława Raczkiewicza z 15 października 1943 roku. 28 października tego samego roku zaczęła ona obowiązywać wśród żołnierzy dzięki gen. Kazimierzowi Sosnkowskiemu.

9 listopada 1955 roku polska dewiza została zastąpiona sowieckim "Za naszą Ojczyznę Polskę Rzeczpospolitą Ludową". Słowa "Bóg Honor Ojczyzna" powróciły i zostały prawnie wprowadzone dopiero 19 lutego 1993 roku.

O czym mówi przysięga

"Ojczyźnie wszystko, prócz miłości Boga najwyższego i Honoru" to przyjęta interpretacja polskiej dewizy. Zgodnie z Konstytucją RP obowiązkiem każdego obywatela jest wierność swojej ojczyźnie i troska o wspólne dobro. Wiąże się to z przestrzeganiem prawa, płaceniem podatków i dbałością o środowisko naturalne.

Wierność w tym przypadku jest odbierana jako gotowość do obrony ojczyzny. Szczególnie w sytuacji, kiedy zostanie napadnięta przez inne państwa. Jest ona również tratowana jako wierności sobie nawzajem, co wiąże się z postępowaniem zgodnie z ogólnie przyjętą umową społeczną.

Dewizę można rozumieć trojako. Pierwsza interpretacja wskazuje, że jest ona prostym wyliczeniem najwyższych wartości dla obywateli kraju. Dotyczy ona etosu żołnierskiego, który wywodzi się z historii polskiej szlachty. Druga interpretacja mówi, że można ją traktować jako hierarchię wartości, czyli za najwyższą wartość uznać Boga, następnie honor i Ojczyznę. Trzecia dopuszczalna analiza dewizy przekonuje, że wiara i honor są to fundamenty, na których budowana jest Ojczyzna.

Hasło "Bóg, Honor, Ojczyzna" jest wyznacznikiem tożsamości Polaków. Niejednokrotnie powtarzanie i trzymanie się tej dewizy pomagało przetrwać obywatelom w najtrudniejszych dla nich chwilach.

Oprac. na podstawie artykułu z Wikipedii, autorstwa, udost. na licencji CC-BY-SA 3.0
------------
[1] Zdjęcie udostępnione jest na licencji:

Creative Commons
Uznanie autorstwa - Na tych samych warunkach. 3.0. Niemcy

Dodaj pierwszy komentarz

Komentowanie artykułu dostępne jest tylko dla zalogowanych użytkowników, którzy mają do niego dostęp.
Zaloguj się

naszahistoria.pl

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2021 Polska Press Sp. z o.o.