Przywędrowali taborami na poukładany Śląsk. Spotkanie dwóch światów

Czytaj dalej
Fot. muzeum.szczecin.pl
Grażyna Kuźnik

Przywędrowali taborami na poukładany Śląsk. Spotkanie dwóch światów

Grażyna Kuźnik

Zigeuner, Gypsies, Gitanos, Pharao; tak nazywano lud, który pojawił się w Europie w późnym średniowieczu. Zawsze stanowili zagadkę. Podawali, że są pokutnikami z Małego Egiptu.

Rodzina Janusza Kwieka, jedynego króla cygańskiego, który został uroczyście koronowany na stadionie Wojska Polskiego w Warszawie w 1937 roku, nadal mieszka na Śląsku, w rudzkim Orzegowie. Koronacja przodka przeszła do rodzinnej legendy Kwieków, chociaż trochę upiększona. Korony na skronie króla nie nałożył prymas Polski, lecz dostojnik Kościoła prawosławnego, protoprezbiter Terencjusz Teodorowicz z cerkwi praskiej. Ceremonia miała jednak naprawdę bogatą oprawę, sprzedawano na nią drogie bilety. Król Kwiek prezentował się jak król Ćwieczek; w złotej koronie, płaszczu obszytym gronostajami i z berłem w dłoni. Zasiadał na tronie. Stroje i rekwizyty wypożyczono z teatru i był to dobry pomysł, bo bajkowa gala zrobiła ogromne wrażenie na publiczności. Opisuje ją prasa w całym kraju.

Król w mowie tronowej obiecuje starania o utworzenie państwa cygańskiego na terenie Abisynii, skupienie tam wszystkich Cyganów z całego świata, a w Polsce powołanie wkrótce pięciu ministerstw. Potem jest zabawa, muzyka i tańce. Tak właśnie Polacy wyobrażali sobie koronację cygańskiego króla, takich Cyganów akceptują. Romowie wiedzą, że codzienna prawda jest inna. Czasem podziwiani za malowniczość, częściej poniżani, zawsze z trudem radzili sobie w świecie, gdzie tułaczy, archaiczny tryb życia wyklucza ze społeczeństwa.

Pozostało jeszcze 89% treści.

Jeżeli chcesz przeczytać ten artykuł, wykup dostęp.

Zaloguj się, by czytać artykuł w całości
  • Prenumerata cyfrowa

    Czytaj ten i wszystkie artykuły w ramach prenumeraty już od 6,15 zł miesięcznie.

    już od
    6,15
    /miesiąc
Grażyna Kuźnik

Dodaj pierwszy komentarz

Komentowanie artykułu dostępne jest tylko dla zalogowanych użytkowników, którzy mają do niego dostęp.
Zaloguj się

naszahistoria.pl

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2020 Polska Press Sp. z o.o.