Reparacje wojenne. Raport w sprawie zniszczeń wojennych. Skąd ściągnąć? Link do pobrania

OPRAC.:
Adam Kielar
Adam Kielar
Zniszczony Pałac Bruhla w Warszawie.
Zniszczony Pałac Bruhla w Warszawie. Domena publiczna
W czwartek zaprezentowano „Raport o stratach poniesionych przez Polskę w wyniku agresji i okupacji niemieckiej w czasie II wojny światowej 1939-1945”. Dokument można pobrać ze strony internetowej straty-wojenne.pl.

Raport, który został wydany w trzech tomach, zaprezentowano w czwartek podczas uroczystości na Zamku Królewskim w Warszawie.

Na stronie, skąd można pobrać raport (także w języku angielskim), wskazano, jakie są przyczyny wydania takiego raportu oraz wystąpienia do Niemiec o odszkodowania za straty, które spowodowała niemiecka agresja na Polskę w 1939 roku.

Raport ws. zniszczeń. Gdzie go znaleźć?

„Polska poniosła największe, w stosunku do całkowitej liczby ludności i majątku narodowego, straty osobowe i materialne ze wszystkich państw europejskich. Straty te wynikały nie tylko z działań wojennych, ale przede wszystkim z niemieckiej polityki okupacyjnej, w szczególności celowej i zorganizowanej eksterminacji ludności na okupowanych terenach państwa polskiego, a także z intensywnej eksploatacji społeczeństwa polskiego (w tym pracy przymusowej) oraz celowego niszczenia mienia, między innymi zburzenia stolicy państwa, Warszawy oraz tysięcy polskich miast i wsi. Negatywne skutki II wojny światowej w sferze demografii, gospodarki, infrastruktury, rozwoju nauki, edukacji i kultury odczuwane są przez Polskę i Polaków do dzisiaj” – czytamy na stronie.

Znaleźć tam też można fotografie zniszczeń, dokonanych przez niemieckich agresorów czy też rozmowy z autorami tego raportu.

Dokument można pobrać pod tymi adresami: tom 1, tom 2, tom 3.

lena

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Zastrzeż PESEL - Pismak przeciwko oszustom

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Reparacje wojenne. Raport w sprawie zniszczeń wojennych. Skąd ściągnąć? Link do pobrania - Portal i.pl

Wróć na naszahistoria.pl Nasza Historia