Rok 1934. Do Gdyni wpływa najpotężniejszy sowiecki pancernik na Bałtyku [GALERIA]

Ino
Pancernik "Marat" zacumowany przy nadbrzeżu.
Pancernik "Marat" zacumowany przy nadbrzeżu. Narodowe Archiwum Cyfrowe
Mało osób wie, ale przed II wojną światową zdarzały się kurtuazyjne wizyty wojskowe między polską a Sowiecką Rosją. Do portu w Gdyni 3-8 sierpnia 1934 zawinął Sowiecki pancernik "Marat". ZOBACZ ARCHIWALNE ZDJĘCIA

Gdynia 1934 - wpłynięcie pancernika

W wizycie, wraz "Maratem" uczestniczyły kontrtorpedowce "Kalinin" i "Wołodarskij".

Zespół, pod komendą admirała Lwa Gallera - dowódcy Floty Bałtyckiej ZSRS, odwiedził Gdynię w ramach rewizyty za rejs polskich kontrtorpedowców "Wicher" i "Burza" do Leningradu. Polskie okręty gościły nad Newą w dniach 24 - 29 lipca 1934, pod komendą Dowódcy Floty kontradmirała Józefa Unruga.

Miesięcznik "Morze" w październikowym numerze z 1934 pisał o gdyńskiej wizycie:

Dzięki starannie opracowanemu programowi oraz sprężystej organizacji, pobyt gości sowieckich wypadł bardzo okazale i pozostawił na nich głębokie wrażenie. Na całość programu złożył się cały szereg imprez rozrywkowych, przyjęć oraz wycieczek, zorganizowanych zarówno dla oficerów, jak i załóg. Admirał Galler oraz dwunastu wyższych oficerów złożyło nadto wizytę polskim władzom wojskowym w Warszawie

Pancernik "Marat", zbudowany w Petersburgu jako "Pietropawłowsk", był jednym z rosyjskich drednotów typu "Gangut". Z wypornością 25 tys. ton, uzbrojeniem złożonym z 12 dział 305 mm i kilkunastu mniejszych, był wtedy uznawany za największy okręt bojowy w basenie Morza Bałtyckiego.

Statek walczył w I wojnie światowej. Osiadł na dnie podczas II wojny światowej po zbombardowaniu w 1941 przez Luftwaffe. Później używany jako pływająca bateria artyleryjska podczas obrony Leningradu. Pancernik zezłomowany został w 1953.

Pancernik "Marat" zacumowany przy nadbrzeżu.

Rok 1934. Do Gdyni wpływa najpotężniejszy sowiecki pancernik...

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Najważniejsze wiadomości z kraju i ze świata

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na naszahistoria.pl Nasza Historia