Strachwitz: słynny i kłopotliwy Panzergraf ze Śląska

Czytaj dalej
Fot. ARC
Tomasz Borówka

Strachwitz: słynny i kłopotliwy Panzergraf ze Śląska

Tomasz Borówka

Potomek najstarszej śląskiej arystokracji. Wytworny, nonszalancki i nieustraszony w boju. Hyacinth hrabia Strachwitz walczył przeciw śląskim powstańcom, a potem za III Rzeszę.

Jeszcze nawet podczas II wojny światowej zdarzało się, że wybitnych nieprzyjaciół szanowano, nie obawiano się ich komplementować. Wychowany w epoce wiktoriańskiej Winston Churchill na forum brytyjskiego Parlamentu miał odwagę otwarcie wychwalać odnoszącego triumfy w Afryce Erwina Rommla:

„Mamy bardzo dzielnego i utalentowanego przeciwnika i - niech mi to będzie wolno powiedzieć, pomimo okrucieństw tej wojny - wielkiego generała”.

Premier Wielkiej Brytanii już wtedy zresztą nie uniknął za te słowa hejtu (jak byśmy to dzisiaj określili) ze strony swych politycznych przeciwników. Tym bardziej i obecnie nazwanie hitlerowskiego dowódcy wybitnym byłoby cokolwiek ryzykowne dla piszącego.

A jednak słowa Churchilla o Rommlu równie dobrze można by odnieść do innego Niemca, i to takiego rodem ze Śląska. Hyacinth graf Strachwitz von Gross-Zauche und Camminetz był bowiem postacią nietuzinkową, nawet jak na śląskiego arystokratę.

Nieposkromiona, kawaleryjska brawura, wielkopańskie maniery i nonszalancja, lekki uśmiech zdradzający żywą inteligencję i zawadiacki wąsik: oto sławny Panzergraf!

Pozostało jeszcze 78% treści.

Jeżeli chcesz przeczytać ten artykuł, wykup dostęp.

Zaloguj się, by czytać artykuł w całości
  • Prenumerata cyfrowa

    Czytaj ten i wszystkie artykuły w ramach prenumeraty już od 6,15 zł miesięcznie.

    już od
    6,15
    /miesiąc
Tomasz Borówka

Dodaj pierwszy komentarz

Komentowanie artykułu dostępne jest tylko dla zalogowanych użytkowników, którzy mają do niego dostęp.
Zaloguj się

naszahistoria.pl

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2020 Polska Press Sp. z o.o.