Tajemniczy obiekt na plaży nad Bałtykiem. Coś wyłoniło się z piasku na plaży w gminie Darłowo. Czy Karol Fąferek rozwiązał zagadkę? ZDJĘCIA

Tomasz Turczyn
Tomasz Turczyn
Tak wyglądają bobolińskie bunkry na plaży w pobliżu których znajduje się boja.
Tak wyglądają bobolińskie bunkry na plaży w pobliżu których znajduje się boja. Tomasz Turczyn
Tajemniczy obiekt wyłania się na bałtyckiej plaży w Bobolinie, w gminie Darłowo. Jest na tyle zagadkowy, że na jego widok przerażeni plażowicze wezwali na pomoc strażaków. Czym jest tajemnicze znalezisko? Karol Fąferek, sołtys Bobolina, uważa, że rozwiązał zagadkę.

Tajemniczy obiekt na bałtyckiej plaży w Boblinie rozpala wyobraźnię poszukiwaczy, historyków, a także... wzbudza panikę wśród turystów.

- Pamiętam, że 4 lata temu przerażeni plażowicze zaalarmowali Państwową Straż Pożarną, że na plaży jest wielka mina - akcentuje Karol Fąferek, sołtys Bobolina. - Niewiele brakowało, aby został ściągnięty patrol saperski. Do tego nie doszło...

Cylindryczny obiekt tkwi w piasku już nie pierwszy sezon.

Tajemnicze znalezisko na bałtyckiej plaży. Mina? Bomba?

Dziwny obiekt na plaży znajduje się blisko bobolińskich bunkrów na plaży, w sąsiedztwie tutejszej wydmy bałtyckiej. Łatwo je odnaleźć, bo są blisko głównego zejścia na plaży w Bobolinie.

Mimo tego, plażowe znalezisko nie zawsze jest dobrze widoczne dla postronnych.

Czym jest tkwiący w piasku obiekt? Tu teorii jest mnóstwo. Według turystów może to być morska mina lub lotnicza bomba. Czy może mieć związek z dawnym poligonem artyleryjskim z czasów II wojny światowej w Darłówku?

Karol Fąferek, sołtys Bobolina uważa, że rozwiązał zagadkę tego, co wyłoniło się z piasku na plaży niedaleko bunkrów z czasów II wojny światowej. I raczej nie ma to nic wspólnego ze... śmiertelnym zagrożeniem dla plażowiczów.

- Sądzę, że to, co wyłoniło się na plaży, to boja, która służyła do zbierania informacji hydrograficznych na morzu i wskazywania toru wodnego - mówi Karol Fąferek, sołtys Bobolina.

Boja na plaży w okolicach Darłowa

Pordzewiały cylindryczny obiekt zakopany w piasku fascynuje kolejne grupy turystów, którzy spędzają wakacje nad morzem. Ale swoim wyglądem budzi też nieco grozy.

- Ta boja jest obecna na plaży od ponad 60 lat. Co jakiś czas zostaje odsłonięta - mówi sołtys Bobolina. - Jest to własność Urzędu Morskiego. Niestety nikt nie jest zainteresowany jej usunięciem.

Czy znalezisko z bałtyckiej plaży może stanowić bezpośrednie zagrożenie? Nasz rozmówca uważa, że boja powinna być usunięta z tego miejsca.

- Czy boja stanowi zagrożenie? Myślę, że tak w szczególności elementy metalowe wystające z niej - ocenia Karol Fąferek, sołtys Bobolina.

ZOBACZ TEŻ: Foto Powiat Pucki: wraki polskich okrętów w Helu. Zardzewiała atrakcja miasta na Początku Polski. Jak dziś wyglądają ORP Wicher i ORP Grom?

od 7 lat
Wideo

Pogoda na Boże Ciało i długi weekend

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na naszahistoria.pl Nasza Historia