TOP 100 Polaków, którzy wpłynęli na losy świata. Oto Polacy, którzy zaznaczyli swoją obecność w dziejach globu
Jerzy Vetulani
96. Mieczysław Bekker
Absolwent Wydziału Mechanicznego Politechniki Warszawskiej - przed wojną pracował w Instytucie Badań Inżynierii i prowadził badania nad terenowymi pojazdami dla wojska. Od kampanii wrześniowej żył poza Polską. W 1961 r. zgłosił się z zespołem do konkursu NASA na pojazd zdolny poruszać się na Księżycu w ramach programu kosmicznego „Apollo”. Efektem prac było skonstruowanie pojazdu księżycowego Lunar Roving Vehicle (LRV), który został wykonany przez koncern General Motors w kooperacji z zakładami Boeing. Bekker był autorem całości rozwiązań technicznych, które zapewniały poruszanie się LRV po księżycowej powierzchni.
97. Andrzej Walicki
Filozof i historyk idei. Badacz myśli rosyjskiej, polskiej filozofii narodowej, historii marksizmu i myśli liberalnej. Jego zainteresowania naukowe obejmują m.in. totalitaryzm, komunizm, liberalizm, patriotyzm, nacjonalizm, mesjanizm oraz inteligencję. Był jedną z osób (m.in. obok Leszka Kołakowskiego, Bronisława Baczki czy Jerzego Szackiego) tworzących tzw. warszawską szkołę historii idei. Jego książka „Rosja, katolicyzm i sprawa Polska” była nominowana do Nike 2003.
98. Richard Pipes
Amerykański historyk i sowietolog pochodzenia polsko-żydowskiego, a dokładniej z rodziny cieszyńskich fabrykantów czekolady. Były doradca prezydenta USA Ronalda Reagana ds. Rosji i Europy Środkowej. Zwolennik tezy o organicznym związku bolszewickiego państwa totalitarnego z autorytarną tradycją instytucji państwa moskiewskiego i caratu. Autor dzieł o ZSRR i Rosji cytowanych na całym świecie.
99. Jerzy Vetulani
Psychofarmakolog, neurobiolog, biochemik, wybitny popularyzator nauki. Laureat Międzynarodowej Nagrody Anna-Monika za badania nad mechanizmami działania elektrowstrząsu. Jeden z najczęściej cytowanych naukowców polskich w dziedzinie biomedy-cyny. Zwolennik legalizacji marihuany. Zmarł w 2017 r. potrącony przez samochód w Krakowie.
100. Krystian Zimerman
Pianista i i dyrygent. Zwycięzca IX Międzynarodowego Konkursu Pianistycznego im. Fryderyka Chopina - w 1975 r. Od tego czasu niezmiennie i z wielką klasą pracuje na opinię jednego z najwybitniejszych żyjących pianistów. W 2009 r. przerwał występ w Los Angeles i oznajmił, że jest to jego ostatni koncert w USA ze względu na ich politykę wobec świata.