Lidia Cichocka

Tragiczna tajemnica kwatery 11

Ludwik Machalski urodził się 23 sierpnia 1929 roku w Jaśle, ale całe dzieciństwo spędził w Staszowie, który był rodzinnym miastem jego ojca, Fot. IPN Ludwik Machalski urodził się 23 sierpnia 1929 roku w Jaśle, ale całe dzieciństwo spędził w Staszowie, który był rodzinnym miastem jego ojca, Leopolda. Matka – Ludwika z Bieniów – pochodziła z nieodległej Ossali i była rodzoną siostrą Adama Bienia, późniejszego ministra i więźnia Łubianki, sądzonego w "procesie szesnastu”.
Lidia Cichocka

Po raz pierwszy rodzina Ludwika Machalskiego, straconego w kieleckim więzieniu w 1951 roku mogła zapalić lampkę na jego grobie. Na kieleckich Piaskach jest miejsce, gdzie bezpieka chowała ciała zamordowanych - niektóre pozbawione były rąk, nóg a nawet głów.

Drewniany krzyż z jego nazwiskiem w kwaterze numer 11 na cmentarzu na Piaskach ustawił Jan Wzorek. - Tutaj chowani byli zamordowani przez Urząd Bezpieczeństwa - mówi zarządca nekropolii.

Ludwik Machalski pochodził z bardzo patriotycznej rodziny, jego krewnym był związany z okolicami Staszowa Adam Bień, jeden z oskarżonych z procesu 16 przywódców Polskiego Państwa Podziemnego sądzonych w Moskwie. Ludwik założył i prowadził organizację niepodległościową, która zdobywała broń napadając na posterunki milicji a pieniądze z kas Samopomocy Chłopskiej.

Pozostało jeszcze 86% treści.

Jeżeli chcesz przeczytać ten artykuł, wykup dostęp.

Zaloguj się, by czytać artykuł w całości
 • Prenumerata cyfrowa

  Czytaj ten i wszystkie artykuły w ramach prenumeraty już od 6,15 zł miesięcznie.

  już od
  6,15
  /miesiąc
Lidia Cichocka

Dodaj pierwszy komentarz

Komentowanie artykułu dostępne jest tylko dla zalogowanych użytkowników, którzy mają do niego dostęp.
Zaloguj się

naszahistoria.pl

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2020 Polska Press Sp. z o.o.