Ukryty skarb starożytnego metalurga? Sensacyjne odkrycie archeologiczne w Lubuskiem!

Małgorzata Fudali Hakman
Małgorzata Fudali Hakman
Ukryty skarb starożytnego metalurga? Sensacyjne odkrycie archeologiczne w Lubuskiem. ZOBACZ ZDJĘCIA >>>
Ukryty skarb starożytnego metalurga? Sensacyjne odkrycie archeologiczne w Lubuskiem. ZOBACZ ZDJĘCIA >>>Lubuski Konserwator Zabytków
25 czerwca na terenie gminy Żary dokonano odkrycia skarbu przedmiotów brązowych i żelaznych z okresu halsztackiego D. Jak informuje Wojewódzki Konserwator Zabytków: Na tym etapie nie można podać nazwy miejscowości, w której odkryto skarb, ponieważ najpierw miejsce muszą przebadać archeolodzy.

Myślał, że znalazł blachę

Zabytki zostały odnalezione przypadkowo na nieużytku, który został rozjeżdżony przez samochody. Znalazca w momencie dokonania odkrycia przypuszczał, że znalazł fragmenty karbowanej miedzianej blachy jednak po natrafieniu na fragmenty brązowego naszyjnika zrozumiał, że ma do czynienia z zabytkiem archeologicznym. Z uwagi na to, że była to sobota, zabezpieczył przedmioty i oznaczył miejsce ich znalezienia.

Ukryty skarb starożytnego metalurga? Sensacyjne odkrycie archeologiczne w Lubuskiem. ZOBACZ ZDJĘCIA >>>

Ukryty skarb starożytnego metalurga? Sensacyjne odkrycie arc...

Magazyn metalurga?

W skład odkrytego depozytu wchodzą m.in. fragmenty szpil żelaznych i brązowych, tordowanych naszyjników, elementy brązowej situli oraz żelazny nóż. Wszystkie przedmioty złożone były w naczyniu ceramicznym. Z uwagi na fakt, że większość artefaktów jest w postaci destruktów, depozyt należy określać jako skarb wytwórcy bądź metalurga. W okresie, z którego pochodzi, metal miał olbrzymią wartość, a uszkodzone przedmioty były przetapiane. Dlatego ówcześni rzemieślnicy gromadzili nawet najmniejsze fragmenty kruszcu, aby wytworzyć nowe przedmioty, które następnie wymieniali za inne dobra. W przypadku przedmiotowego znaleziska istotną informacją jest to, że został odkryty na terenie znanej z badań powierzchniowych osady z okresu halsztackiego. Mógł więc zostać ukryty przez właściciela na jej terenie z obawy np. przed rabunkiem.

To nie pierwsze takie odkrycie

Formy typologiczne odkrytych w przedmiotowym skarbie zabytków, mają swoje odpowiedniki w zbiorach pochodzących z badań przeprowadzonych na terenie grodziska w Wicinie. Podobny, choć znacznie większy, skarb został znaleziony w 2011 r. w Bieszkowie. Istnieje więc duże prawdopodobieństwo, że odkryty skarb należy datować tak samo jak upadek grodu w Wicinie, tj. na 1. poł VI w. p.n.e., a jego ukrycie wiązać z najazdem koczowniczego plemienia Scytów.

Trwają badania archeologiczne

W miejscu odkrycia depozyty planowane jest przeprowadzenie ratunkowych badań archeologicznych z środków Lubuskiego Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków, które pomogą zabezpieczyć ewentualne przeoczone zabytki, a także osadzić znalezisko w kontekście archeologicznym.

CZYTAJ TAKŻE:

źródło: Marcin Kosowicz/ FB Lubuski Konserwator Zabytków

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Popłoch na hiszpańskich plażach Drony wykryły w wodzie rekiny!

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Ukryty skarb starożytnego metalurga? Sensacyjne odkrycie archeologiczne w Lubuskiem! - Gazeta Lubuska

Wróć na naszahistoria.pl Nasza Historia