Ustroń rozwinął się dzięki przemysłowi
Ustroń jest dziś jednym z najpopularniejszych ośrodków turystyczno-wypoczynkowych w Beskidzie Śląskim. Nie zawsze tak było – w pewnym momencie miejscowość rozwijała się, jako… ośrodek przemysłowy. Spis przeprowadzony w 1826 roku wśród zakładów w Ustroniu wymienia między innymi browar, cztery młyny, tartak, cegielnię, piec wapienny oraz papiernię w Polanie.
Ustroń w dwudziestoleciu międzywojennym - zobacz ZDJĘCIA w kolorze
Pewnym paradoksem jest fakt, że właśnie ten przemysł pozwolił Ustroniowi stać się miejscowością uzdrowiskową. Wszystko za sprawą odkrycia leczniczych właściwości wody ogrzewanej żużlem wielkopiecowym bogatym w związki siarki. Z czasem hutnictwo w Ustroniu zaczęło upadać, ostatni wielki piec wygaszono w 1897 r.
W XX wieku, również w trakcie dwudziestolecia międzywojennego, Ustroń rozwijał się wyłącznie, jako miejscowość uzdrowiskowa i sanatoryjna. W 1933 oddano do użytku basen kąpielowy, który funkcjonował przez ponad 70 lat.
Ustroń, czyli… pogorzelisko
Pochodzenie nazwy miejscowości nie jest do końca jednoznaczne. Najbardziej oczywiste skojarzenie przywodzi na myśl miejsce zaciszne, ustronne, położone „na stronie”. Jednak z Ustroniem związana jest interesująca, acz drastyczna legenda. Właśnie w tym miejscu, na brzegu Wisły, oddział tatarski miał spalić kilkuset polskich jeńców w 1241 r. To wydarzenie miało dać początek nazwie „ustrina” lub „ustrinum” oznaczającej pogorzelisko z ludzkich ciał.
Oczywiście na przestrzeni wieków nazwa miejscowości ewoluowała. Forma używana do dziś przyjęła się i rozpowszechniła w drugiej połowie XIX wieku.
Zobacz także
- Ruda Śląska w PRL-u na kolorowych zdjęciach. Tak kiedyś wyglądały dzielnice miasta
- Góry Opawskie - niskie pasmo w sam raz na wiosenne otwarcie sezonu ZDJĘCIA
- Teatr Nowy w Zabrzu odzyskał budynek administracji po remoncie. Zobacz ZDJĘCIA
- Gdzie jechać na weekend? Do Tarnowskich Gór! Od rynku nie da się oderwać wzroku