Ustroń w PRL-u. Tak popularny ośrodek wypoczynkowy wyglądał przed laty - zobacz kolorowe ZDJĘCIA

Paweł Kurczonek
Dom Wczasowy "Narcyz", pocztówka KAW.
Dom Wczasowy "Narcyz", pocztówka KAW. fotopolska.eu
Ustroń, podobnie jak Wisła, jest jedną z najpopularniejszych miejscowości wypoczynkowych w Beskidach. Nic dziwnego, położony jest w niewielkiej odległości od górnośląskiej aglomeracji i oferuje m.in. niezwykle popularną kolejkę krzesełkową na Czantorię. Jak Ustroń wyglądał w PRL-u? Zapraszamy na wirtualną wycieczkę w przeszłość.

Ustroń był popularną miejscowością jeszcze przed erą PRL-u

Dziś Ustroń jest jednym z najpopularniejszych ośrodków turystyczno-wypoczynkowych w Beskidzie Śląskim. Jednak w pewnym momencie miejscowość rozwijała się, jako… ośrodek przemysłowy. Spis z 1826 roku wśród zakładów w Ustroniu wymienia między innymi browar i cztery młyny, a także tartak, cegielnię, piec wapienny oraz papiernię w Polanie.

Tak wyglądał Ustroń w PRL-u - zobacz ZDJĘCIA

Nieco paradoksalnie właśnie ten przemysł sprawił, że Ustroń zaczął stawać się miejscowością uzdrowiskową. Wszystko za sprawą odkrycia leczniczych właściwości wody ogrzewanej żużlem wielkopiecowym bogatym w związki siarki. Z czasem hutnictwo w Ustroniu zaczęło upadać, ostatni wielki piec wygaszono w 1897 r.

W XX wieku Ustroń rozwijał się wyłącznie, jako miejscowość uzdrowiskowa i sanatoryjna. Prawa miejskie nadano mu w grudniu 1956 r., a w latach 60-tych nastąpił jego gwałtowny rozwój. W Jaszowcu wybudowano ośrodek wypoczynkowy, a na Zawodziu kompleks leczniczo-sanatoryjny. Dziś słynne budynki w kształcie piramid na stałe wpisały się w krajobraz Ustronia, podobnie jak kolejka krzesełkowa na Czantorię zbudowana w latach 1965-1967.

Pochodzenie nazwy miejscowości nie jest do końca jednoznaczne. Najbardziej oczywiste skojarzenie przywodzi na myśl miejsce zaciszne, ustronne, położone „na stronie”. Jednak z Ustroniem związana jest interesująca, acz drastyczna legenda. Właśnie w tym miejscu, na brzegu Wisły, oddział tatarski miał spalić kilkuset polskich jeńców w 1241 r. To wydarzenie miało dać początek nazwie „ustrina” lub „ustrinum” oznaczającej pogorzelisko z ludzkich ciał.

Zobacz także

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Turystyka

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na naszahistoria.pl Nasza Historia