W Dolinie Śmierci zawrzały termometry

Redakcja
Krajobraz "Doliny Śmierci"
Krajobraz "Doliny Śmierci" Wikimedia Commons/Tuxyso [1]
10 lipca 1913 roku w Kalifornii odnotowano najwyższą w historii temperaturę na Ziemi. Termometry wskazały 56,7 stopni Celsjusza

Dolina Śmierci to obszar bezodpływowej depresji na pustyni Mojave w południowej części stanu Kalifornia. Najniżej położony punkt znajduje się 86 m p.p.m., stanowiąc największą depresję w Ameryce Północnej oraz drugą (po Laguna del Carbon) na półkuli zachodniej.

Dolinę otacza potężne pasmo górskie Panamint z najwyższym szczytem Telescope Peak 3368 m n.p.m. oraz pasmo gór Amargosa. Klimat zwrotnikowy, suchy, z opadami nie przekraczającymi 50 mm rocznie (w niektórych latach deszcz nie pada w ogóle).

Najbardziej suche miejsce Ameryki i jedno z najgorętszych miejsc na Ziemi, gdzie 10 lipca 1913 roku temperatura osiągnęła 56,7 stopni Celsjusza. To światowy rekord temperatury powietrza. Dla porównania, na terenie Polski najwyższą temperaturę maksymalną zanotowano 29 lipca 1921 w Prószkowie koło Opola; wynosiła ona 40,2 stopni.

Rzeki w Dolinie mają charakter okresowych (Salt Creek, Furnace Creek). Niewielkie słone jezioro o nazwie Badwater zawiera bardzo niezwykłą faunę.

W 1933 została ogłoszona narodowym pomnikiem USA, a w 1994 parkiem narodowym.

[1] Zdjęcie udostępnione jest na licencji:

Creative Commons
Uznanie autorstwa - Na tych samych warunkach. 3.0. Stany Zjednoczone

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na naszahistoria.pl Nasza Historia