Godzina „W” w Warszawie
Tradycyjnie bardzo wielu warszawiaków wybrało się w ten moment do ścisłego centrum stolicy, na rondo Romana Dmowskiego, gdzie krzyżują się Aleje Jerozolimskie i ulica Marszałkowska. Tłumy mieszkańców miasta stanęły o godzinie 17, by upamiętnić godzinę „W”, gdy powstańcy ruszyli do boju, by wyprzeć ze stolicy niemieckiego okupanta.
Powstanie Warszawskie. Jak walczono o Polskę
Powstanie warszawskie było największym zrywem militarnym jaki Armia Krajowa przeprowadziłą w ramach tzw. Akcji Burza, skierowanym przeciw Niemcom i rozpoczętym przed wkroczeniem Armii Czerwonej na ter...
W mieście rozbrzmiały syreny, zatrzymały się samochody i pojazdy komunikacji miejskiej, a przechodnie stanęli, by w zadumie oddać hołd walczącym o wolność powstańcom warszawskim.
Oprócz dużego zgromadzenia w centrum Warszawy, organizacje patriotyczne, kibicowskie, a także po prostu zwykli mieszkańcy organizują lokalne, dzielnicowe, a często po prostu osiedlowe obchody na placach, skwerach i skrzyżowaniach w różnych rejonach stolicy.
Tradycyjnie również z ronda Dmowskiego wyruszy organizowany przez środowiska narodowe Marsz Powstania Warszawskiego.
1 sierpnia to 79. rocznica wybuchu Powstania Warszawskiego
Powstanie Warszawskie wybuchło 1 sierpnia 1944 roku. Oficjalnym jego początkiem była 17, określana jako godzina „W”, choć pierwsze starcia z okupującymi stolicę Polski oddziałami niemieckimi miały miejsce już wcześniej. Armia Krajowa planowała odbicie stolicy w kilka dni, jednak walki trwały ponad dwa miesiące, do 2 października, kiedy powstańcy skapitulowali.
Papieru mogło braknąć na zapis rozkazów, ale nie na gazety. Tak walczyła Warszawa
Z jednej strony rozkaz dotyczący "Godziny W" z oszczędności zapisany był na skrawku papieru. Z drugiej - papieru ani farby drukarskiej nie było żal na powstańczą prasę, dzięki której dosyć dokładnie z...
Jesteśmy na Google News. Dołącz do nas i śledź Portal i.pl codziennie. Obserwuj i.pl!
lena