Spis treści
Kongres Pamięci Narodowej. Czego możemy się spodziewać?
Kongres Pamięci Narodowej odbędzie się pod hasłem "Historia mówi przez pokolenia" i zaplanowany jest na trzy dni. To pierwsze takie wydarzenie, oferujące pasjonatom naszych dziejów debaty historyczne, gry, wystawy, warsztaty, nowe technologie, pokazy filmowe i wiele innych atrakcji.
Przez trzy dni najsłynniejszy polski stadion będzie gościł m.in. edukatorów, naukowców, nauczycieli, działaczy społecznych, weteranów, dzieci i młodzież, a także blogerów, vlogerów, pisarzy, dziennikarzy i wszystkich, dla których historia i pamięć historyczna są ważne.
W trakcie 24 paneli dyskusyjnych przybliżona zostanie wiedza o najnowszej historii Polski w sposób przemawiający do każdego pokolenia. Skorzystają zarówno osoby starsze, dobrze pamiętające trudny wiek XX, jak i młodzież, ucząca się poprzez nowe technologie, multimedia i zabawę.
Kiedy odbędzie się Kongres Pamięci Narodowej? Skąd pomysł?
Kongres Pamięci Narodowej odbędzie się w dniach 13–15 kwietnia 2023 r. na stadionie PGE Narodowy im. Kazimierza Górskiego w Warszawie.
Pomysł prezentacji naszego dziedzictwa narodowego w tak urozmaicony sposób, szerokiemu gronu odbiorców, to odpowiedź na wyniki zrealizowanych na zlecenie IPN badań społecznych dotyczących wiedzy historycznej Polaków i ich postaw wobec przeszłości.
Wyniki raportu „Edukacja dla pamięci” zostaną przedstawione podczas konferencji otwierającej Kongres. Rozmowy będą również dotyczyły tego, na czym powinna się opierać nowoczesna, atrakcyjna edukacja historyczna.
Nie zapomniano o dzieciach i młodzieży
Dla najmłodszych gości Kongresu Pamięci Narodowej przygotowano m.in. przedstawienie teatralne „Miś Wojtek”, warsztaty „Drużyna Inki” oraz filmy edukacyjne. Dzięki współpracy Instytutu z grupami rekonstrukcyjnymi będzie można także obejrzeć zabytkowe pojazdy i umundurowanie.
Z myślą o nastolatkach powstanie Strefa Nowych Technologii, wyposażona w stanowiska komputerowe i gogle VR. Chętni spróbują sił w łamaniu bolszewickich szyfrów („Gra Szyfrów”) i wejdą do mieszkania w peerelowskim bloku, w którym jest ukryta konspiracyjna drukarnia (aplikacja „Szybowcowa ’87”). Z kolei uczestnicy Edukacyjnej Podróży Historycznej będą mogli poznać historię XX w. – od roku 1918, aż po czasy „Solidarności” – poprzez quizy, puzzle czy odczytywanie grypsów.
Młodzi programiści będą rywalizowali w ramach Histhacku – staną przed zadaniem błyskawicznego stworzenia programów w oparciu o materiały IPN. Dla miłośników gier planszowych na Stadionie PGE Narodowy odbędzie się finał rozgrywek turnieju historycznych gier planszowych.
Międzynarodowy Festiwal Filmowy, wystawy i nagrody
Ważnym punktem Kongresu będzie Międzynarodowy Festiwal Filmowy o Totalitaryzmach „Echa Katynia”, organizowany już po raz czwarty. Jak co roku, będzie to doskonała okazja do obejrzenia filmów polskich i zagranicznych. Projekcjom będą towarzyszyły panele dyskusyjne i spotkania z twórcami.
Zaprezentowane zostaną również takie wystawy jak: "Szlaki Nadziei. Odyseja Wolności" czy "Patrioci. Żołnierze. Żydzi". Zaplanowano również wręczenie nagród: Kustosz Pamięci Narodowej i Ambasador Polskiej Historii. IPN uhonoruje także laureatów XV edycji konkursu im. Władysława Pobóg-Malinowskiego na Najlepszy Debiut Historyczny Roku w zakresie historii najnowszej. Zaplanowano też wręczenie medalu Reipublicae Memoriae Meritum osobom, które z zaangażowaniem działają na rzecz trwałego upamiętnienia wydarzeń i postaci historii Narodu Polskiego w latach 1917-1990.
Wydarzenie objęte jest patronatem honorowym prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Andrzeja Dudy.
Patronat redakcyjny nad Kongresem Pamięci Narodowej objął portal i.pl.
lena